Nielen sedem obetí a tisíce vysídlených osôb. Otrasy o sile 6,4 stupňa Richterovej stupnice „úplne zničili šesť kostolov a vážne poškodili ďalších tridsať“, povedala agentúre Compass Kristina Radic z Charity.
Zasiahnutá bola tiež katedrála v mesta Sisak, dôležitom meste v chorvátskych a európskych dejinách, kvôli rozhodujúcemu víťazstvo nad Osmanskými turkami v roku 1593. Obraz baziliky San Benedetto v Norcii, kde medzi zrúcaninami zostala len fasáda, sa stal symbolom ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo strednú časť Talianska v roku 2016, a všeobecnejšie oných rán, aké môžu umeleckému dedičstvu spôsobiť zemetrasenie. Dramatický scenár, ktorý Chorvátsko zažíva v týchto dňoch po tom, čo sa krajina 29. decembra 2020 znovu otriasla silou, ktorá v týchto častiach nebolá od roku 1880 zaznamenaná.
Otrasy o sile 6,4 stupňa Richterovej stupnice s epicentrom nachádzajúcim sa 44 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu zničili mesta Petrinja, Sisak, Glina a okolité dediny a spôsobili sedem obetí, asi tridsať zranených a tisíce vysídlených osôb. Devastácia spôsobená zemetrasením tiež zničila symboly duchovnej a kultúrnej duše územia: Kristina Radic, riaditeľka Charity v mesta Sisak, vysvetlila v Nuova Bussola Quotidiana, že „šesť kostolov bolo úplne zničených, a preto sú nepoužiteľné“, tie ktoré sa k nim pripájajú, sú kostoly takmer úplne zničené v dedinách Seli, Odra, Zažina, Gora, Travarsko a katedrála v mesta Sisak, zatiaľ čo ďalších tridsať kostolov bolo vážne poškodených a počet kaplniek nebol doteraz stanovený, ale zatiaľ ich bolo identifikovaných cez päťdesiat „.
Dramatický výsledok na veľmi dôležitom mieste v histórii Chorvátska, kde v meste Sisak v skutočnosti začal ústup Osmanov zo strednej Európy po rozhodujúcej porážke od rakúsko-chorvátskych síl v roku 1593. Bitka o Sisak, ku ktorej došlo po troch rokoch obliehaní pevnosti v početnej prevahe miestnymi vojakmi, bol najväčším vojenským debaklom, ktorý turecké sily utrpeli počas storočí útokov na chorvátske krajiny, a mal ohlas v celej Európe spolu s „požehnaním“ od pápeža Klementa VIII. Toto víťazstvo pripravilo cestu pre následné oslobodenie okupovaných častí chorvátskeho územia, a preto je dodnes považované za jednu z najdôležitejších stránok národného povedomia.
Možno aj z tohto dôvodu sa hnutie solidarity krajanov pohlo veľkou rýchlosťou a dôležitým počtom: dary Červenému krížu dosiahli za krátku dobu 36 miliónov kún, zatiaľ čo sklady pre zhromažďovanie pomoci sú už plné tovaru. Jedlo pre dobrovoľníkov je k dispozícii. Cenný príspevok priniesli tiež komunity vysťahovalcov v Nemecku, Spojených štátoch a Austrálii.
Týždeň po ničivom zemetrasení však situácia s veľkými ťažkosťami pretrváva, pretože medzitým pokračovali otrasy, často v prudkom daždi a mraze, ktoré komplikujú záchranné operácie v menej ľahko prístupných dedinách. Kristina Radic povedala pre Nuova Bussola, že „oblasť zasiahnutá seizmickými udalosťami je veľmi veľká a okrem týchto troch miest existuje veľa malých dedín, kam sa dá dostať iba po úzkych cestách, ktoré sú teraz poškodené a nepriechodné“. „V mnohých menších dedinách – pokračovala riaditeľka Charity v mesta Sisak – obyvateľstvo tvoria hlavne starší ľudia bez mobilných telefónov a internetu, ktorí sa v túto chvíľu ocitli sami a bez pomoci.“
Vysídlenci preto strávili posledné dni roku 2020 a začiatkom roku 2021 mimo svoje zničené domovy a pokúšali sa ukryť pred balkánskym chladom improvizovanými požiarmi, vydesení nástupom nových otrasov. Zrážky tiež zvýšili úroveň výstrahy v Petrinji, kde úrady kvôli obavám z možných záplav vyhlásili stav núdze kvôli vzostupu hladiny riek Sava a Kupa. Mesto, epicentrum tragédie, znovu prežíva dramatické dejiny z tridsiatych rokov po troskách vojny s domami zničenými, tentoraz zemetrasením. A rovnako ako v dňoch juhoslovanských vojen, aj v prípade nedávneho zemetrasenia je najpriaznivejším obrazom spustošenia, ktoré dopadlo na Chorvátsko, obraz kostola, ktorý bol zničený alebo nenávratne poškodený.
Jeden zo siedmich obetí zahynul, keď bol vo vnútri kostola svätých Mikuláša a Vidy v Zažine v obci Lekenik. Volal sa Stanko Zec, bolo mu 65 rokov a hral na organ, keď sa zemetrasením o sile 6,4 stupňa Richterovej stupnice zrútila 15 metrov vysoká zvonica chrámovej budovy z 18. storočia. Hasičom trvalo sedem hodín, kým sa im podarilo v sutinách nájsť jeho bezvládne telo.
Pohrebné obrady vykonal monsignor Vlado Košíc, sisacký biskup, ktorý požiadal katolíkov svojej diecézy o dva dni pôstu a modlitieb, aby „našli silu verne znášať všetko a zostali v tejto tragédii odvážni a vytrvalí“. Vo videu nahranom pred katedrálou Povýšenia svätého kríža prelát pripomenul slová kardinála Alojzija Stepinaca: „Keď ti všetko vezmú, máš dve ruky, pridaj sa k nim v modlitbe a budeš najsilnejší.“ Košíc uviedol, že je presvedčený, že príklad blahoslavených pomôže Chorvátom „prekonať tieto ťažké dni s vierou, nádejou a láskou“.
Nuova Bussola Quotidiana
https://www.lumendelumine.cz/index.php?page=katastrofalni-zemetreseni-v-chorvatsku