Analytici z Dát bez pátosu vo svojom dennom reporte naznačujú, že súčasnú zlú epidemiologickú situáciu ovplyvňujú aj ľudia pracujúci vo fabrikách
Automobilky pritom hovoria, že oni už testovať nebudú, nech sa zamestnanci otestujú sami. Podľa Dát bez pátosu nastal čas povedať rázne „dosť“.
Väčšina ľudí na Slovensku musí dodržiavať prísne opatrenia, ktoré by mali platiť rovnako pre všetkých.
„Ak musia pred otvorením školy testovať školy a obce/mestá (zriaďovatelia), aby naše deti mohli ísť do školy, tak milé automobilky (čo si vyvážate cez nepriznanú „pridanú hodnotu=prácu našich ľudí zisk mimo Slovensko) vy budete testovať tiež a možno si skrátite smenu. A ten čas testovania dokonca zamestnancom preplatíte tak, ako rodičom a deťom nepreplatí nik ich čas pri špáraní a musia „neisť“ do roboty, ale do radu.“
Ďalším veľkým rozdielom je aj to v akom prípade sa školy zatvárajú, zatiaľ čo fabriky ostávajú otvorené. Stačí totiž ak hygienik zistí jedného infikovaného rodiča, ktorý ani nechodí do školy, alebo jedno dieťaťa a zatvorí celú triedu. V niektorých prípadoch aj celú školu a do karantény ide 30-300 detí a ich rodičov.
V prípade automobiliek sa nič také nedeje. „Aký je rozdiel medzi 1000 deťmi vo veľkej škole a 1000 pracovníkmi na páse na linke? Rozdiel je, že na tie autá si budú musieť bohatí pánkovia a paničky počkať o 2-3 týždne dlhšie, ale naše deti sa doučia písmenko „C“, ktoré sa mali naučiť v novembri.“
Prednosť automobiliek pred vzdelaním detí
Podľa analytikov je veľmi zlé, že pred vzdelaním detí majú prednosť zamestnanci v automobilkách. Ak sa prístup vo fabrikách nezmení, situácia sa môže dookola zhoršovať až do júna.
„Nakazovať každý týždeň ďalšie 1% zamestnancov, z ich rodín starkí budú plniť nemocnice a cintoríny a normálne dieťa sa nedostane do školy, až v septembri. Máme to zle a potlačiť výskyt vírusu musíme tam, kde si to ľudia odovzdávajú.“
Ako príklad fungovania ukazujú na DSS, kde musia zamestnanci po nakazení ostať bývať a nevidia svoje rodiny.
„Nech vo fabrike bývajú zamestnanci a nech sa nemotajú po ubytovniach a po obchodoch a po tajných krčmách. Toto a toľko nám píšu ľudia priamo na email, že s tým musíme ísť von. V decembri to bol Púchov, v januári Nitra, teraz je to Trnava.“