Osvietenská slovenská organizácia Humánny pokrok vytiahla do boja za práva vianočných kaprov, týraných v kadiach pred obchodnými reťazcami.
Vzhľadom na ekologicko-paranoidnú atmosféru v európskej spoločnosti, zareagovali na ich poplašné volanie aj obchodné reťazce, vlastnené nadnárodnými spoločnosťami, ktorým dlhodobo nič pokrokové nie je cudzie.
Preto zakázali predaj živých rýb a na Vianoce si už na niektorých uvedomelých miestach kapra nekúpite. Predseda „zvieracoprávnej“ (terminus technicus denníka Pravda) organizácie Humánny pokrok Martin Smrek a organizátor „kaproprávnej“ (terminus technicus portálu Christianitas) petície sa nad osudom našich šupinatých spolubratov rozhorčuje:
„Viete si predstaviť, žeby ste si na parkovisku pred obchodným centrom kúpili živú sliepku a potom by ste jej doma v kúpeľni alebo v kuchyni vykrútili krk a následne ju spracovali?“ Áno, presne to si vieme predstaviť a presne to sa aj po tisícročia bežne dialo.
Inak to však vidí Humánny pokrok, ktorý nazval svoju petíciu s danteovským pátosom: „Zastavme kaprie peklo!“, čo trochu pripomína patafyzické žartíky Alfreda Jarryho, alebo zápis z encyklopédie cimermanológie. V každom prípade, petícia má už takmer 10 000 podpisov. Uvidíme, ako na ňu zareaguje pani prezidentka, ktorá odignorovala aj petície so státisícmi signatárov.
Burcujúci pátos však nepochybne zabral v pokrokovo-oligarchických kruhoch obchodných reťazcov, ktoré zaviedli zákaz predaja živých kaprov. Podľa Smreka totiž najnovšie vedecké poznatky ukazujú, že úbohé kapríky zažívajú „stres, strach či bolesť“.
A čo tak nenarodené deti?! Tie pri zabíjaní nezažívajú stres, strach či bolesť?! Ako je možné, aj z hľadiska údajnej evolúcie ako pokrokového svetonázoru, že nižší živočíšny druh – ryba, má nárok na ochranu z dôvodov svojho utrpenia a vyšší – ľudský cicavec v lone matky, nie?!
Pokrokových ľudí trápi aj dehumanizujúci dopad na občanov pri pohľade na zabíjanie kapra:
„Ryby by sa mali zabíjať v osobitnom priestore za plentou mimo dohľadu zákazníka a hlavne detí,“ uvádza odporúčanie veterinárov. Tých detí, ktorým je v rámci liberálnej plurality umožňované sledovanie hororov, v ktorých lietajú ľudské orgány a krv na všetky strany a ktoré pravidelne hrajú zabijácke alebo aj satanistické počítačové hry?
Humanisti nezabudli ani na medzináboženský dialóg. Uctievači kapra sa spojili s katolíckym kňazom Chrisom Feganom z Katolíckeho hnutia na ochranu zvierat v Anglicku. Ten dokonca uviedol, že predaj živých kaprov nie je v súlade s katolíckou tradíciou. Ajhľa, čo všetko je odrazu katolíckou tradíciou, na pozadí neustáleho liberálneho spochybňovania skutočnej katolíckej tradície. Takže zabudnite na odmietanie homosexualizmu, skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v hostii, celibát kňazov, obetný charakter svätej omše, zákaz potratov či povinnosť vládcov konať v kresťanskom duchu – máme tu novú katolícku tradíciu – práva kaprov.
Nuž a ešte k vianočnej atmosfére doplňme mená supermarketov, ktoré dali stopku „kapriemu peklu“. Ako prvý zakázal predaj živých rýb Kaufland, už od 1. januára 2022. Citujeme jeho hovorcu: „Je to pre nás ďalší prirodzený krok k ešte zodpovednejšiemu konaniu.“
Spoločnosť Lidl sa radostne a zodpovedne pochválila, že ona nikdy nepredávala živé ryby. Spoločnosti Terno a KRAJ uviedli, že sa od predaja „dištancovali“ už v roku 2021, ale ich zákaz prišiel až od 1. februára 2022, čím prepustili iniciatívnemu Kauflandu prvenstvo. To však trochu spochybnila spoločnosť BILLA, ktorá v duchu tých najlepších tradícií uvedomelosti uviedla: „Záver roka sa na Slovensku spája s niektorými tradíciami, ktoré ubližujú zvieratám, ľuďom i životnému prostrediu. Uvedomuje si to spoločnosť Billa, ktorá už dlhodobo nepredáva živé ryby a zábavnú pyrotechniku nemala v ponuke nikdy.“
Toľko lásky pred Vianocami, kto by to bol povedal? Teraz už len zostáva, aby sa naši humanisti a korporatívni oligarchovia s rovnakou vervou pustili do záchrany nenarodených detí. Alebo, radšej nie?