V novom, multikultúrnom Nemecku je miesto zrejme pre všetkých, okrem kresťanov.
Tí sú predmetom útokov a osočovania tak oficiálneho, ako aj neoficiálneho. Tieto dva zdroje šikanovania a terorizovania sa vzájomne dopĺňajú, a vytvárajú dusivú atmosféru moderného prenasledovania kresťanov.
Zdroj: youtube.com
Poradca Nemeckej biskupskej konferencie pre umenie a kultúru Jakob Johannes Koch uvádza: „Od roku 2010 sa prípady vandalizmu v kostoloch výrazne zvýšili.“
Najnovší prípad sa odohral včera, v jezuitskom Kostole sv. Michala v Mníchove. Neznámy páchateľ ukradol postavu malého Ježiška z betlehema. Na druhý sviatok vianočný bol ešte Ježiško na mieste, avšak ráno bol už preč. Nešlo však len o žart, aj keď trochu nevhodný?
Predchádzajúce prípady vandalizmu svedčia o tom, že ide skôr o systematické a cielené prejavy nenávisti. Podobný prípad sa stal tento rok aj v Saarburgu. Tam polícia páchateľov chytila a usvedčila z krádeže Ježiška z betlehema. Po krádeži sochu v životnej veľkosti hodili do rieky. Pri akcii zničili celý betlehem. Kopali doň a zvalili postavy. Prespali v kostole, pričom močili a pľuli na podlahu.
Jakob Johannes Koch informoval portál Katholisch.de, že väčšina (90 až 95 %) prípadov sa vyšetruje ako „poškodzovanie majetku“ a náznaky ideologického pozadia sa pri vyšetrovaní prehliadajú. A to aj v prípade odrazenia hlavy zo sôch Krista alebo svätcov, ako aj pri zanechaní exkrementov na liturgických miestach.
Niektoré farnosti sa nakoniec odhodlali k inštalácii pozorovacích kamier. V meste Hilpoltstein sa Farnosť sv. Jána Krstiteľa tak rozhodla po zdemolovaní jasličiek. Toto opatrenie však vandalizmu nezabráni, ako uviedol Matthias Ullrich, úradník ochrany údajov vo východonemeckých diecézach, len zdokumentuje škody a páchateľa.
V novembri boli zdevastované dva kostoly v Offenburgu, na území Bádenska-Wuertemberska. Kríž s korpusom Nášho Pána tam bol použitý ako palica, s ktorou vandali rozbíjali sakrálne predmety. V Schoembergu zase došlo k vymočeniu sa do svätenej vody a v Albstadt-Tailfingene zase posprejovaniu kostola.
V máji 2022 vandali znesvätili chrám v Aachene, pričom popísali fixkou steny aj vystavené Sväté písmo. Celým Bavorskom v roku 2021 prebehla vlna vandalských útokov na katolícke kostoly, avšak keď strana AfD požadovala vyšetrenie pôvodu a ideológie páchateľov, bolo jej z oficiálnych miest odkázané, že úrady nerozlišujú páchateľov podľa viery a pôvodu.
Pred pandemickými opatreniami, v roku 2019, registrovala nemecká polícia 190 (!) prípadov vandalizmu v kostoloch. K tomu je však nutné ešte prirátať vykrádania kostolov, pričom tie predstavovali v roku 2019 až 295 prípadov.
Daniela Elpersová, hovorkyňa biskupskej konferencie hovorí, že v poslednom čase sa už neničí „naslepo“, ale dochádza k ideologicky cieleným motiváciám: „Najmä tam, kde je zohavené telo Krista alebo svätých, znesvätená svätená voda, pričom ostatné predmety zostávajú do značnej miery nepoškodené.“
BM