Zákon o voľnej nedeli: Prvýkrát má šancu prejsť. Aké sú argumenty?

Pamätáte si, ako sa Richard Sulík pred pár rokmi rozčuľoval, že si nebude môcť počas sviatkov kúpiť teplé rožky a ak s tým predavačky majú problém, tak nech idú pracovať inde?

Voľná nedeľa je opäť v parlamente a pri troche šťastia ju snáď už konečne poslanci schvália.

Podľa aktuálneho diania v NR SR politickí komentátori odhadujú, že aj keď liberáli pri tejto téme doslova besnejú, tentokrát naozaj existuje šanca, že bude zákon o voľnej nedeli schválený.

Budú obchody v nedeľu zatvorené? Uzavrieť obchody v nedeľu je podľa Matoviča názor absolútnej väčšiny ľudí na Slovensku: „Sulík by si mohol tie teplé rožky napiecť sám“

Jeho predkladatelia argumentujú tým, že aj zamestnanci v službách majú právo na viac času pre svoju rodinu. Zvlášť, keď v tomto prípade hovoríme o tom, že 80 % pracovnej sily v týchto službách tvoria ženy. „Voľná nedeľa nie je len pre veriacich, ale pre každého, kto nepotrebuje byť otrokom konzumnej spoločnosti,“ vysvetľuje poslanec Martin Čepček.

Dokončí expremiér I. Matovič iniciatívu Aliancie za nedeľu, ktorá 4. 4. 2017 odovzdala do NRSR petíciu viac ako 83 000 občanov SR žiadajúcich prijatia zákona na ochranu nedele?

Trefne ďalej poznamenal, že počas pandémie sa ľudia naučili nákupy lepšie plánovať a nikto nereptal, že si v nedeľu nemôže kúpiť teplé rožky. „Ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, keď mohla mať celá rodina voľno. Hoci šlo o vynútené voľno opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Pýtam sa, prečo nemať aj v živote po Covid-19 nedeľu ako jediný deň pre seba, svoju rodinu či blízkych?“ – odkazuje poslanec s tým, že nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie, väčšina cirkví a náboženských spoločností na Slovensku totiž realizuje pobožnosti práve v nedeľu.

Podľa Čepčeka argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. „Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: v nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť, ani s ním dohodnúť prácu.“

Poslanec spomenul aj fakt, že nemecký Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu zistil túto zaujímavú vec: predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia. Konkrétne: ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Pri práci v noci a v nedeľu je rovnako preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov.

MM

https://www.christianitas.sk/zakon-o-volnej-nedeli-prvykrat-ma-sancu-prejst-ake-su-argumenty/

0
0

Podpíšte list biskupom:

X

Vážení priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen