Najnovšie údaje štatistického úradu Európskej únie potvrdzujú znižujúci sa trend priemernej životnej úrovne na Slovensku, pričom ku zhoršeniu dochádza predovšetkým v posledných rokoch
Všetky krajiny Európy boli zasiahnuté pandémiou covidu-19 a takisto vo všetkých štátoch rastie inflácia. Len máloktoré krajiny sa však s týmito krízami popasovali tak zle ako Slovenská republika.
Vypláva to aj z výpočtov, ktoré zverejnil Eurostat s tým, že čo sa týka životnej úrovne, Slovensko sa ocitlo na predposlednom mieste pred Bulharskom. Našu krajinu tak v životnej úrovni vyjadrenej vo vzťahu HDP na obyvateľa ku kúpnej sile prebehlo aj krízami zmietané Grécko či balkánske krajiny ako Chorvátsko a Rumunsko.
Podľa tohto ukazovateľa je lídrom Európskej únie jednoznačne Luxembursko s 261 % priemernej životnej úrovne. Nasledujú krajiny ako Írsko, Holandsko a Dánsko. Našim susedom Rakúšanom patrí 5. priečka a Čechom slušné 16. miesto. Poliaci sa umiestnili na 20. pozícii, Maďari za nimi na 21. mieste.
Slovákom aktuálne patrí 27. miesto z 28 členských štátov EÚ, pričom Slováci si podľa Eurostatu žijú na úrovni 67 % životnej úrovne priemeru únie.
Naša krajina od roku 2004 dobiehala životnú úroveň EÚ, keď najvyššie číslo zaznamenala v roku 2015 – vtedy sme si žili na úrovni 79 % životnej úrovne EÚ. Od tohto bodu začal mierny pokles, ktorý vyvrcholil v posledných štyroch rokoch. Pre porovnanie, napríklad Maďari a Poliaci nestratili dynamiku a aj naďalej konzistentne dobiehajú vyspelejšie štáty Západnej a Severnej Európy.