Na kňazskom dni v Regensburgskej diecéze sa v pondelok kanonický právnik Yves Kingata sťažoval, že omša „stratila svoj význam“ a že mnohí katolíci boli „odcudzení od bohoslužby“.
Takúto stratu zmyslu Svätej omše mohli kňazi zažiť ako osobnú urážku. „Pomyslime na Frankfurt, keď sa položí otázka, či potrebujeme kňazov,“ povedal Kingata s odkazom na nemeckú synodálnu cestu, ktorá bola aj o tom, či sú kňazi vôbec potrební.
Na synodálnom zhromaždení v marci biskup Bertram Meier z Augsburgu varoval: „Jednoducho nechcem, aby bolo zatláčaných stále viac a viac duchovných – bez toho, aby boli klerikalistami – aby si potom vlastne položili otázku: Na čo sú ešte zasvätení potrební?“
K strate zmyslu Svätej omše môže prispieť aj spôsob, akým kňaz celebruje svätú omšu, uviedol Kitanga: „Tí, ktorí Svätú omšu zle slávia, neprivádzajú iných k viere!“ Ako je možné, aby Ježiš Kristus bol menej dôležitý, ale aby som bol ja viacej dôležitý?“
Pred Svätou omšou, ktorá sa v Regensburgu, podobne ako v mnohých iných diecézach, koná v pondelok Veľkého týždňa namiesto Zeleného štvrtka, pozval biskup Rudolf Voderholzer kňazov a seminaristov svojej diecézy na deň duchovných cvičení.
Kingata pôvodne pochádza z Demokratickej republiky Kongo a bol tam vysvätený za kňaza, teraz však prevzal profesúru kánonického práva na univerzite v Regensburgu. Vo svojej prednáške hovoril o plodnom a dôstojnom slávení Svätej omše, ktorá musí byť stredobodom kňazskej existencie a je životne dôležitá aj pre samotnú Cirkev.
Teologická fakulta Yvesa Kingatu v Paderborne
Z nemeckej redakcie CNA