“Nechceli sme do ústavy napísať, že Slovensko má byť normálne! Tá normálnosť, ten normatív normálnosti bol daný predovšetkým odkazom na duchovné dedičstvo svätého Cyrila a Metoda, ktorý si nemôžeme nechať zobrať”
Prejav premiéra R. Fica na celonárodných oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska 5. júla 2024 na Devíne
Dobrý večer pán premiér! Nech sa páči, slovo je Vaše.
Ďakujem pekne, už som dosť nervózny, prosím, tento môj pocit neprehlbujte. Vážený pán prezident, vzácni hostia, drahé Slovenky a drahí Slováci. Nedalo mi, aby som aspoň na chvíľku neprišiel sem hore na oslavy významného štátneho sviatku.
Dovoľte mi, aby som zablahoželal celému Slovensku k štátnemu sviatku, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie a ktorý je najviac zapísaný v súvislosti s našou históriou. 5. júla minulý rok sme boli v Nových zámkoch, a sľúbili sme, že celoštátne oslavy svätého Cyrila a Metoda vrátime tam, kam patria, sem na Devín. A preto som veľmi rád, že sme tu, na mieste, kde sa pod nami stretáva rieka Morava z Dunajom, kde si symbolicky podávajú ruky. A kde ako brat a sestra pokračujú spolu ďalej na východ. Na východ, odkadiaľ došlo na naše územie v minulosti veľa múdrosti. Ale došla aj sloboda.
Drahé Slovenky, drahí Slováci, sviatok svätého Cyrila a Metoda má podstatne širší rozmer, ako iba rozmer náboženský. Je to sviatok celého slovenského národa, je to sviatok celého Slovenska, ale je to aj určite sviatok celého Slovanstva.
Ja som sa rozhodol, že nebudem dnes nosiť drevo do lesa. Vychádzam z toho, že v mentálnej výbave každého z nás sú základné údaje o tom, čo sa to vlastne udialo v deviatom storočí. Napriek tomu však chcem povedať, že stojíme tu dnes tak isto, ako tu stáli naši predkovia pred viac ako tisíc rokmi. Prosím, nenechajme si vziať túto kontinuitu!
Obyvatelia, ktorí obývali Devín, Nitru, vtedy Nitravu, Bratislavu a ďalšie známe na Slovensku, na území Slovenska, to boli naši predkovia. Oni potom nevymreli, ako nejakí brontosaury, a po nich sa narodili nejakí nový Starý Slováci, ktorí nemali nič spoločné s Veľkou Moravou.
Kto nechce vidieť kontinuitu Slovenských a Slovanských dejín, kto toto všetko nechce vidieť, tak nevie, čo má robiť so slovenským národom, čo má robiť so Slovenskom, a musím povedať, že často nevie ani čo má robiť sám so sebou. Ľudia, ktorí tu boli v deviatom storočí, boli naši predkovia, a my sme ich potomkovia. Na tomto nikto nič nemôže vyšpekulovať, a prosím, túto kontinuitu fantastickú Slovenských a Slovanských dejín si prísne chráňme, nemôžeme v žiadnom prípade o ňu prísť.
Drahé Slovenky a drahí Slováci, naši predkovia dostali vďaka múdrosti svojich vladárov obrovský poklad! Poklad hodnejší ako všetko zlato a striebro. Cisár Michal III. napísal v liste Rastislavovi, o nových písmenách pre váš jazyk, aby ste sa aj vy k veľkým národom pripočítali. A naši predkovia sa veru pripočítali! Pripočítali sa nielen tým, že sme zrazu mali štvrtý liturgický jazyk, po latinčine, gréčtine a hebrejčine. Pripočítali sa nielen tým, že vzniklo Nitrianske biskupstvo, pripočítali sa nielen tým, že vznikli nádherné a kvalitné preklady základných cirkevných textov, ale hlavne sa pripočítali odklonom od pohanstva, a príklonom k vzdelanosti.
Často vedieme preteky v Európe, kto bol prvý a kto bol druhý. No tak hovorme celému Slovensku, že v roku 885 vysoká škola, ktorú na území Veľkej Moravy zriadili sv. Cyril a Metod vyučila možno viac, ako 150 učencov, samozrejme všetko ľudí z nášho prostredia. Ktorí sa učili v jazyku, v ktorému rozumeli nielen filozofii, nielen matematike, nielen hudbe, ale pochopiteľne sa učili najmä šíreniu a porozumeniu svätých textov.
Vážené dámy a páni, chcem povedať, že to, čo sa dialo v deviatom storočí je unikátne! Experti, znalci na literatúru hovoria, že vo Francúzsku základným podnetom pre rozvoj francúzskej prózy bol preklad Svätého Písma, ku ktorému došlo niekedy v roku 1250! Ale my sme mali preložené základné dokumenty, základné texty už v deviatom storočí! Aj to nás posúva! Aj preto môžeme byť hrdí a pyšní, a nemusíme sa tváriť, že naše dejiny nie sú spojené z ničím podstatným.
Drahé Slovenky, drahý Slováci, duchovné dedičstvo sv. Cyrila a Metoda je niečo ako veľký strom. Ja hovorím dubisko, ktorý posolstvom viery, dobra, múdrosti a odpustenia ovplyvňoval a ovplyvňuje dvanásť storočí ľudí, ktorí žijú na území Slovenska, a v tomto prostredí. Dvanásť storočí!
Viete, netreba byť špeciálne veriacim, aby sme pochopili, že najzakladanejšie ľudské hodnoty majú svoju spirituálnu hodnotu, a svoju spirituálnu podstatu. V jednom z rozhovorov, ktorý som mal s kardinálom Korcom, mi povedal veľkú múdrosť. Pán premiér, Cirkev nechce, a ani nebude riadiť štát. Ale veľmi ťažko sa dá riadiť štát, bez hodnôt, ktoré šíri v spoločnosti Cirkev! A mal v tomto pravdu, pretože jedna vec je politický systém, jedna vec sú funkčné inštitúcie, jedna vec je právny systém, ale štát musí mať aj svoje vlastné srdce, a musí mať aj svoju vlastnú dušu.
Áno, Ústava Slovenskej republiky hovorí veľmi jasne, že naša krajina nie je viazaná na žiadnu ideológiu, ani na žiadne náboženstvo. To je pravda, ale to neznamená, že budeme hluchý a slepí k minulosti. Som, hlásim sa k tomu hrdo, rustikálny ľavicový politik, sociálny demokrat, ktorý sa často dostáva do sporov so svojimi kolegami, v Európskom priestore, pre suverénne postoje v zahraničnej politike, ale aj pre konštruktívny prístup, pokiaľ ide o spoluprácu medzi cirkvami na Slovensku. A tá spolupráca fungovala a funguje, ja si pamätám najmä gentlemanskú dohodu, ktorú sme uzatvorili s nebohým kardinálom Korcom, kedy sme jasne povedali, že nebudeme zasahovať do záležitostí cirkví, a cirkvi nebudú zasahovať do záležitostí svetských. To sa aj stalo a tak to aj vtedy v minulosti bolo.
Chcem povedať veľmi jasne, že pre mňa, a pre mojich kolegov kresťanstvo nie je nejaká dogma, ktorá by nás obmedzovala! Ale naopak, chcem povedať, že pre nás je to niečo, čo nazývame elementom normálnosti. My považujeme kresťanstvo za niečo, čo dáva tejto spoločnosti normálny rozmer.
Nie náhodou, a sú tu aj otcovia Ústavy Slovenskej republiky, veľmi rád vidím medzi nami pána prezidenta Gašparoviča, sme do Ústavy Slovenskej republiky, do preambuly urobili odkaz na duchovné dedičstvo svätého Cyrila a Metoda. Prečo? Nuž, viete, my sme o Slovensku povedali v ústave, mal som tú možnosť za ústavu hlasovať, že Slovensko má byť demokratické, má byť suverénne, má byť sociálne, má byť ekologické. Nuž, ale nechceli sme do ústavy napísať, že Slovensko má byť normálne! Tá normálnosť, ten normatív normálnosti bol daný predovšetkým odkazom na duchovné dedičstvo svätého Cyrila a Metoda, ktorý si nemôžeme nechať zobrať.
Chcem urobiť veľkú výzvu: Musíme všetci spoločne postaviť obrovskú hrádzu, nezmyselným progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Sú to ideológie, ktoré poškodzujú túto krajinu. Sú to ideológie, ktoré vznikli možno len predvčerom. Ja nechcem, aby Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré robia zo západnej civilizácie karikatúru!
My sme hrdý národ! My nebudeme kvôli týmto módnym trendom meniť Ústavu Slovenskej republiky, alebo naše zákony! My sme už raz jednoducho taký. Vieme sa aj zaťať, ale vieme aj pomôcť, keď vidíme, že tú pomoc niekto potrebuje.
Slovenský národ je dobrý národ, má rád mier, má rád otvorené vzťahy a má rád dobré vzťahy.
Drahé Slovenky, drahí Slováci, my sme jeden takýto krok už urobili, keď sme do Ústavy Slovenskej republiky zakotvili definíciu manželstva. Ak budeme naďalej ohrozovaný ideológiami, ktoré vznikajú zo dňa na deň, ktoré sa šíria ako jed, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo máme v Ústave Slovenskej republiky napísané. Možno budeme musieť hľadať zhodu na Slovenskej politickej scéne, v ďalších krokoch k úprave Ústavy Slovenskej republiky, kedy by sme túto hrádzu proti liberálnym a progresivistickým ideológiám postavili ešte silnejšiu.
Vzácni hostia, drahé Slovenky, drahí Slováci, čo by mohlo byť takou najkrajšou, opakujem, najkrajšou oslavou sviatku svätého Cyrila a Metoda? Určite, keby sme mohli teraz hovoriť o odpustení, o zmierení, o spolupráci, a hľadaní ciest, ako sa dohodnúť na veciach, ktoré sú pre túto krajinu tak dôležité.
Bohužiaľ, sme veľmi, opakujem, veľmi rozdelení! Dnes, pri príležitosti štátneho sviatku som si v médiách, ktoré s takou radosťou šíria liberálne a progresívne ideológie, že v podstate odkaz svätého Cyrila a Metoda je prežitok. Že je naivné pracovať s takýmto odkazom! Samozrejme to hovoria preto, lebo chcú dať voľný priebeh ideológiám, ktoré som pred chvíľou kritizoval. Dokonca som dnes našiel aj odkaz v jednom liberálnom médiu, že čo to vlastne rozprávame o akom východe, veď vraj svätý Cyril a Metod boli v podstate Rimania! A hľadali sa nejaké súvislosti s Byzantskou ríšou. Toto musíme principiálne odmietnuť.
Áno, nikdy Európa a Slovensko neboli také rozjatrené, ako sú rozjatrené teraz. A ja nechcem v žiadnom prípade šíriť falošné tóny a byť naivný, pretože som veľký realista v politike.
My sme si mysleli, po septembri v roku 2023, že keď nepôjdeme cestou revanšu a odplaty za to, čo sa dialo v rokoch 2020 – 2023, že to je prejav zmierenia! Bohužiaľ, druhá strana považuje toto za našu slabosť! My sme si mysleli, že ak budeme zvádzať súboje na pôde parlamentu, a nie na uliciach, a dokonca tie súboje často vyhrávame a sú posvätené Ústavným súdom Slovenskej republiky, že to bude viesť k zmiereniu. Ale dokonca ešte aj Ústavným súdom Slovenskej republiky posvätené zákony sú predmetom obrovskej kritiky, zneužívajú sa a neustále stúpa napätie v spoločnosti.
Po nešťastnej udalosti z 15. mája tohto roku v Handlovej sme zastavili akékoľvek prejavy, ktoré by možno boli na mieste. Kladiem rečnícku otázku, čo by sa udialo drahé Slovenky a Slováci, keby bol zranený predstaviteľ opozície niekým, kto by bol spájaný s vládnou koalíciou? Viete, čo by sa udialo, aké zrážky, aké demonštrácie? Aké obrovské prejavy nenávisti by sa šírili po celom Slovensku!
Preto mi dovoľte, aby som na úplný záver urobil jedno vyhlásenie! Myslím si, že sa všetci musíme zamyslieť nad tým, čo sa dnes deje na Slovensku, a čo sa dnes deje v Európe. My sme dokonca kritizovaný aj za to, že máme jednoznačný názor na potrebu mierového riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine. Mimochodom, prepáčte mi za úprimnosť, chcem vysloviť obdiv Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že neváhal, a išiel aj do Kyjeva, aj do Moskvy. Keby mi to môj zdravotný stav umožňoval, veľmi rád by som sa k nemu pripojil. Mierových rokovaní, mierových iniciatív nie je, opakujem, nie je nikdy dosť.
Preto urobme gesto, ktoré by mohlo byť oslavou dnešného večera, že sa všetci nad tým zamyslíme, čo s tým ideme urobiť, aby sa nám pre Boha nezopakoval 15. máj, aby sa nám nezvyšovalo napätie v súvislosti z vojnovým konfliktom na Ukrajine. Toto gesto by mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž, pre korektnú spoluprácu tam kde je potrebné sily aj spájať.
Hovoril som v mojom prejave aj o mieri. Mier, ako už bolo povedané veľa krát nie je všetko, ale bez mieru je všetko ničím. Nie som oprávnený znášať žiadne modlitby, ale jednu si dovolím. Je to modlitba o mieri, ktorú napísal Milan Rúfus. A hodí sa ja na dnešný večer, táto modlitba sa hodí na každý večer, pretože, pokiaľ neurobíme niečo v najbližších dňoch a mesiacoch, situácia, ktorá sa vyvíja na Ukrajine sa môže vymknúť z rúk. A môžeme byť svedkami nekontrolovaného vojnového konfliktu.
Bože, napomeň našich otcov, Bože nad hviezdami. Nech sa zamyslia, čo sa stane s nami, keď začnú vojnu, a všetky svoje hnevy pošlú na seba. Tie hnevy sú ako plevy, pokazia zem, aj nebo je choré. Napomeň našich otcov, Ty tam hore, že sa to nesmie. Lebo ak Ty si svätý, aj zem je svätá, veď po nej chodia naše deti.
Želám celému Slovensku, celému Slovensku, nádherný sviatok svätého Cyrila a Metoda. Ďakujem všetkým organizátorom za vytvorenie tohto prostredia, a tak, ako sme to povedali 5. júla 2023 v Nových Zámkoch, tak to hovoríme tu, 5. júla večer 2024 na Devíne, že sa takto o rok opäť stretneme tu. Verím, že vo väčšom pokoji, vo väčšom kľude, a spoločnosti, ktorá nebude tak rozdelená.
Pekný večer a ďakujem.
Prejav premiéra R. Fica na celonárodných oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska 5. júla 2024 na Devíne
Pripravil: Anton Čulen
Bober na Devíne – dedičstvo Cyrila a Metoda túžime v dialógu a v snahe o jednotu v rozmanitosti prinášať do sveta
5. júla Bratislava (TK KBS) V areáli hradu Devín v Bratislave sa 5. júla konali celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda. O 20.00 h sa začalo podujatie s názvom Posolstvo Cyrila a Metoda. V rámci slávnostného programu odznejú skladby či diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády.
Prítomný bol aj prezident Slovenskej republiky (SR) Peter Pellegrini, bývalí prezidenti, premiér SR Robert Fico, iní ústavní činitelia, diplomati, ako aj predstavitelia cirkví, zástupcovia verejného, kultúrneho a akademického života.
Medzi hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Za Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) bol prítomný Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda KBS, ako ak niektorí ďalší biskupi.
Na deň slávnosti svätých Cyrila a Metoda, ktorý je zároveň štátnym sviatkom, si pripomíname Apoštolov Slovanov zo Solúna, ktorí priniesli na územie Veľkej Moravy kresťanskú vieru. Vďaka vytvoreniu písma, prekladom Svätého písma, bohoslužobných kníh i svetských textov položili základy vzdelanosti a kultúry. Svätí Cyril a Metod sú patróni Slovenska a spolupatróni Európy.
Prinášame plné znenie príhovoru Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa metropolitu a predsedu KBS.
Vážený pán prezident, bývalí prezidenti,
vážený pán premiér a členovia vlády SR, podpredseda parlamentu i jeho členovia,
excelencie, pán apoštolský nuncius, otcovia a bratia arcibiskupi metropoliti,
predstavitelia politického, kultúrneho, náboženského i spoločenského života,
vzácni hostia, drahí veriaci a všetci obyvatelia Slovenska!
Mnohí z vás dobre vedia, že som srdcom východniar žijúci v Košiciach. Dnes k vám ale prichádzam zo starobylej Nitry, kde sa dopoludnia konala duchovná oslava svätých Cyrila a Metoda, ktorí v roku 863 prišli na územie našich predkov. Ako Slovák sa cítim doma i na západe našej krásnej vlasti.
V tento sviatočný večer mám príležitosť všetkých vás pozdraviť z tohto významného miesta, ktoré môžeme právom považovať za autentický a historický odtlačok Veľkej Moravy. Svätých bratov zo Solúna vnímame ako tvorcov a zakladateľov našej jazykovej, kultúrnej, vzdelanostnej, náboženskej i poetickej učenosti. Veď sú to oni, ktorí priniesli do života našich slovanských predkov právo, poriadok, kultúru, jazyk, písmo, vzdelanie a zvlášť kresťanskú vieru v Boha.
Devín je naozaj kultové miesto našich predkov i našich národných buditeľov, medzi ktorými sa vynímajú veľavýznamní štúrovci a bernolákovci. Je to posvätné miesto aj nás všetkých, ktorí sa v súčasnosti hlásime k múdrosti dejín, k hrdinstvu mnohých obiet pre vlasť a národ, k hodnotám viery, pravdy a slobody. Vzdávam hold a vyjadrujem obdiv vďačnosti všetkým ľuďom našej krajiny, ktorí nepretržite po stáročia obetavo budovali túto našu drahú vlasť až po súčasnosť.
Len pred pár dňami sme sa my katolícki biskupi Slovenska vrátili z mesta Ríma, kde sme boli na služobnej a pracovnej návšteve Vatikánu, ktorá sa volá Ad limina apostolorum. Spoločne sme v Ríme mimo iného navštívili tiež hrob sv. Konštantína Cyrila v Bazilike sv. Klementa. A slávili sme posvätnú bohoslužbu v hlavnej mariánskej Bazilike Santa Maria Maggiore, v ktorej naši vierozvestcovia pri svojej návšteve Ríma obhajovali staroslovanskú liturgiu.
Vrcholom našej návštevy však bolo osobné stretnutie s pápežom Františkom, ktorý si veľmi živo a milo spomína na svoju niekdajšiu návštevu našej krajiny. O nej vtedy doslova povedal: „Slovensko, je jedna báseň!“
Využívam dnešnej sviatočnej príležitosti, aby som vám tlmočil pápežovu priazeň k našej krajine a odovzdal vám jeho najsrdečnejšie pozdravy.
Ctení prítomní a vážení spoluobčania, vďaka obetavej misii svätých Cyrila a Metoda a ich nasledovníkov, mnohí našli v kresťanstve zmysel svojho života, práce a viery v Boha. Cesta viery a lásky k Bohu a blížnym je púťou šťastia a životnej radosti človeka. Zo srdca prajem každému, aby po tejto ceste kráčal a tvoril hodnoty pre každý deň.
Som vďačný organizátorom tohto podujatia za to, že našim slovanským apoštolom vzdali národno-kultúrny hold, ako aj za možnosť prihovoriť sa. Cirkev stála a stojí pri obyvateľoch Slovenska a je tvorkyňou vzácnych duchovných hodnôt našej krajiny. Je pokračovateľkou náboženského, kultúrneho a sociálneho dedičstva svätých Cyrila a Metoda, ktoré túži v dialógu a v snahe o jednotu v rozmanitosti prinášať aj do súčasného sveta.
V modlitbe vyprosujem a z celého srdca prajem: Boh žehnaj Slovensko a všetkých jeho obyvateľov!
Ďakujem vám za pozornosť!