Stručný profil slovenského publicistu Konštantína Čulena, ktorý zostavili traja profesionálni historici
Dr. phil. Beáta Katrebová Blehová: Konštantín Čulen, predpokladám, že by mal byť väčšine slovenskej verejnosti známy, pretože patril medzi najvýznamnejšie, alebo také najznámejšie postavy slovenského novinárskeho sveta. V roku 1945 sa zaradil do druhého radu slovenských povojnových exulantov, utečencov, a veľkú časť života prežil práve na severoamerickom kontinente.
Doc. PhDr. Ivan Mrva, Csc.: Bol to veľký Slovák, národovec a zástanca slovenskej štátnosti. Zastával aj funkciu poslanca Slovenského snemu, od roku 1938, na čo potom samozrejme doplatil.
Mgr. Branislav Kinčok, PhD.: Konštantín Čulen sa po roku 1945 stal objektom retribučného súdnictva na Slovensku. Bol postavený pred Ľudový súd v Bratislave a v roku 1948 v podstate odsúdený na trest odňatia slobody na dobu tridsať rokov.
Beáta Katrebová Blehová: Krátky čas pôsobil ako kultúrny atašé na Česko-Slovenskom veľvyslanectvo vo Washingtone práve v období po vyhlásení autonómie Slovenskej krajiny, keď sa znovu začala reorganizovať Česko – Slovenská zahraničná politika, a na niektoré pozície sa dostali aj slovenský diplomati. Toto bola preňho významná kapitola v živote, pretože sa mohol oboznámiť z americkým prostredím, a tomu americkému prostrediu vlastne zostal verný celý život. Konštantín Čulen bol najvýznamnejším popularizátorom dejín amerických Slovákov. A toto je možno taká jeho základná črta. Tie diela, ktoré on napísal k dejinám amerických Slovákov si dovolím tvrdiť, že dodnes zostali neprekonané.
Branislav Kinčok: Veľmi zaujímavým aspektom z tohto jeho obdobia je aj to, že ako človek, ktorý sa venoval vo svojom výskume problematike dejín Slovákov v Amerike, tak si vytvoril k Spojeným štátom dosť zidealizovaný vzťah. Aj k tamojšiemu politickému systému, a svojím spôsobom aj k jeho politikom. Tento postoj v roku 1945 prehodnotil, na základe jeho skúseností z amerických zaisťovacích táborov, v ktorých bol umiestnený v rokoch 1945 – 1946. Takže aj z tohto pohľadu Konštantín Čulen nemal problém prehodnotiť svoj postoj k Spojeným štátom Americkým a hodnotiť ich tak, ako ich hodnotil neskôr, že sa skrátka správajú tak, ako sa správa veľmoc, ktorá v prvom rade pozerá na svoje vlastné záujmy.
Ivan Mrva: Zomrel v exile, zanechal po sebe veľké dielo, ktoré dodnes nie je poriadne zhodnotené, a dokonca väčšine našej spoločnosti neznáme, ale práve z jeho kníh vlastne vyviera taká veľká láska k domovine, k slovenskému národu, a optimizmus, že raz sa veci zmenia k lepšiemu.
Historický odbor Matice slovenskej zorganizoval 3. apríla 2024 vedecký seminár o Konštantínovi Čulenovi.
Pripravil: Anton Čulen