“ Iba na niektoré potraviny vláda určila maximálne ceny…. Boli sme druhým Švajčiarskom“
Za Boha, za národ
Od prezidenta Dr. J. Tisu som dostal menovací dekrét koncom decembra 1941, kedy sa mu podarilo odvolať z funkcie Jána Farkaša.oddaného priateľa Dr. Vojtecha Tuku, predstaviteľa krajne radikálneho krídla v HSĽS. (Vojtecha Tuku za jeho postoje podporovali Nemci, ktorí v ňom videli možného nástupcu prezidenta Tisu, pre nich príliš umierneného. Svedčí o tom fakt, že Tiso na priamy zásah Hitlera v Salzburgu v roku 1940 musel odovzdať politickú moc V. Tukovi, predsedovi vlády.)
Pri odovzdávaní dekrétu mi prezident povedal: „Budete apoštolom slovenskej štátnosti medzi našou pracujúcou pospolitosťou. Starajte sa, aby vo všetkých továrňach bol pokoj a poriadok, aby ľudia pracovali s radosťou, a aby mali všetkého nadostač. Našu republiku si budujeme na osvedčenej kresťanskej tradícii nášho národa, podľa hesla „Za Boha, za národ“. Nepotrebujeme žiadne nemecké nacistické vzory.“
Naozaj sme ich nepotrebovali. Na Slovensku nebolo nezamestnaných, zárobky a mzdy boli dobré. Ak sa niekomu málilo, mohol si ísť kedykoľvek privyrobiť do Nemecka. Slovenská republika bola okrem neutrálneho Švajčiarska jediným štátom v Európe, kde sme nezaviedli prídelový systém na potraviny, lebo všetkého tu bol dostatok. Iba na niektoré potraviny vláda určila maximálne ceny.
Boli sme druhým Švajčiarskom. To mi povedal v roku 1942 generálny tajomník švajčiarskeho cudzineckého ruchu, keď bol na Slovensku na dvojtýždennej návšteve. Vďaka stabilným pomerom v novom Slovensko štáte sme zaznamenali úspechy nielen doma, ale i zahraničí. Vo veľmi krátkom čase uznalo Slovenskú republiku 27 štátov (z vtedajších 53). Anglicko nás de facto uznalo hneď. Americký Slováci pod vedením Slovenskej ligy v USA navštívili prezidenta F. D. Roosevelta, ktorý im prisľúbil, že v krátkom čase budú uvažovať o uznaní Slovenskej republiky. O tejto návšteve mi v USA rozprával predseda Slovenskej Ligy Filip Hrobák.
Nešťastím pre slovenský národ bolo, že pol roka po vzniku Slovenskej republiky vypukla II. svetová vojna. Keby bol mier trval ešte niekoľko rokov, nikto na svete by nevymazal Slovenský štát z myslí, zo sŕdc, z povedomia slovenského národa a ani z mapy Európy.
Dr. J. Mikula, „Povstanie“ s legendou
Pripravil: Anton Čulen