„Závisť má rovnaké zvukové zakončenie ako nenávisť. I v účinkoch sa podobajú. Závisť končieva práve tak, ako nenávisť – túžbou vraždiť“ (KKC)
Kajfáš
Na úsvite veľkého vykupiteľského dňa stáli si zoči – voči dvaja veľkňazi: posledný veľkňaz Starého zákona a prvý veľkňaz Nového zákona – Kajfáš a Ježiš.
Ježiš stojí s poviazanými rukami, ale z celého jeho postoja vidieť, že duch je slobodný. Kajfáš má ruky voľné, ale duch je spútaný satanskou závisťou. On cíti Ježišovu veľkosť, ale je príliš malý, aby mu k nej vedel blahoželať, aby sa z nej vedel tešiť.
Závisť má rovnaké zvukové zakončenie ako nenávisť. I v účinkoch sa podobajú. Závisť končieva práve tak, ako nenávisť- túžbou vraždiť. Kain závidel, a preto musel Ábel padnúť. Kajfáš závidel, a preto i Ježišov výsluch musel skončiť výkrikom: „Hoden je smrti!“
A ešte majú tieto dve neresti niečo spoločné- liek: lásku.
Koho milujem, tomu nemôžem závidieť. Koho milujem, toho nemôžem nenávidieť. Pane, rozmnož v nás lásku, aby sme sa vedeli dobru tešiť a zlo, ak treba, trpezlivo znášať.
Ján Augustín Beňo, Deň čo deň
K súčasnej Výzva KBS k pokoju a zmiereniu: Hlas Cirkvi v napätej spoločenskej situácii
V správe sa o.i. uvádza: „Apelujeme na tých, ktorí v súčasnosti spravujú štát, a rovnako i tých, ktorí sa o prevzatie jeho riadenia do budúcnosti – dnes z pozície politickej opozície – usilujú, na všetkých predstaviteľov politického a verejného života, ako aj kultúrnej obce i pracovníkov médií, aby kompetentne, spravodlivo, zodpovedne a v duchu služby celej spoločnosti pristupovali k svojim vyjadreniam i rozhodnutiam a nezohľadňovali vlastný prospech a záujmy pred verejným dobrom.
Do napätej a emóciami vybičovanej spoločenskej situácie chceme vniesť úprimnú výzvu k pokoju, zmiereniu a vzájomnému rešpektu. K tomu je potrebná angažovanosť každého jednotlivca – tak politikov, ako aj ostatných občanov –, snaha počúvať sa, hľadať to, čo nás spája, a konštruktívne rozvíjať hodnoty a smerovanie, ku ktorým sme sa ako Slovensko zaviazali“.
V závere biskupi vyprosujú pre slovenský národ u milosrdného Boha schopnosť rozlišovania a pomoc Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda: “Vyprosujme si u milosrdného Boha schopnosť rozlišovania a najmä blízkosť sŕdc, ktorá je kľúčom k riešeniu mnohých problémov. Nech nám Panna Mária Sedembolestná, patrónka nášho národa, a odkaz svätých Cyrila a Metoda, ku ktorému sa hlásime, pomáha šíriť lásku a porozumenie ako svedectvo našej živej viery v Krista“. (Krátené)
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20250124032
Katechizmus Katolíckej Cirkvi (KKC) o hneve a nenávisti
2302Keď náš Pán pripomína prikázanie „Nezabiješ!“ (Mt 5, 21), požaduje tým pokoj srdca a poukazuje na nemorálnosť vražedného hnevu a nenávisti:
Hnev je túžba po pomste. „Túžiť po pomste, aby sa spôsobilo zlo tomu, koho treba potrestať, je nedovolené.“ Ale je chvályhodné uložiť zadosťučinenie, „aby sa napravili chyby a zachovalo dobro spravodlivosti“. Ak hnev zachádza až do vedomej a dobrovoľnej túžby zabiť blížneho alebo ho ťažko zraniť, závažne protirečí láske; je smrteľným hriechom.
Pán hovorí: „Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá“ (Mt 5, 22).
2303Úmyselná nenávisť protirečí láske. Nenávisť k blížnemu je hriechom, ak mu človek vedome a dobrovoľne chce zlo. Nenávisť k blížnemu je ťažkým hriechom, ak sa mu vedome a dobrovoľne želá veľká škoda.
„Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5, 44-45).
https://dkc.kbs.sk/dkc.php?in=kkc2302
Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, nedovoľ, aby bol slovenský národ v týchto ťažkých časoch spútaný satanskou nenávisťou
Pripravil: Anton Čulen