Rozhovory s politickým väzňom Jánom Tarabom.
Na konci roku 2024 bola vydaná zaujímavá kniha venovaná vojakovi Rýchlej divízie, príslušníkovi Zboru národnej bezpečnosti, politickému väzňovi, statočnému kresťanovi a Slovákovi Jankovi Tarabovi. Vydali ju Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja a redakčne ju pripravil a zostavil historik Martin Lacko. Má 140 strán formátu A5, je v brožovanej forme. Čitateľ má vďaka nej možnosť zoznámiť sa so životnými osudmi a statočnými postojmi vojaka, príslušníka Zboru národnej bezpečnosti, politického väzňa, ktorý svoj život prežíval zodpovedne a záležalo mu na spoločnom dobre, pre ktoré sa angažoval, a ktoré nadradil vlastným výhodám.
Na začiatku sa prihovára zostavovateľ, ktorý ho v krátkosti predstavuje a oboznamuje s dôvodmi stretnutia s ním na začiatku tisícročia, i o tom, že ho v roku 2023 oslovil bývalý exulant, učiteľ a publicista František Michalovič, ktorý s Tarabom viedli rozhovory a ponúkol mu svoje poznámky, s návrhom spracovať rozhovor do knižnej podoby. Tiež jemu ďakuje zostavovateľ za ústretovosť pri tvorbe knihy i finančnú podporu.
Od Tarabu Michalovič dostal aj najcennejší dokument svojho archívu, originál posledného pozdravu Dr. Jozefa Tisa národu, ktorý si od neho vyžiadal v posledných hodinách jeho života vo väzení, kde ho strážil.
Kniha je rozdelená do viacerých častí. Najprv zostavovateľ v rozsiahlej odbornej štúdií oboznamuje zo životnými osudmi Jána Tarabu /Vydrná 27. december 1919 – 9. apríl 2007 Bratislava/. Zachytáva jeho rodinné pomery, vzdelanie, službu v armáde /21. október 1940 – 21. jún 1944/, jeho službu v Zbore národnej bezpečnosti /3. októbra 1945 – 30. mája 1948/, do ktorej sa dostal ako politicky spoľahlivý /evanjelik, odbojár/, ktorú vykonával najprv ako strážnik na Národnom súde, kde spoznal prominentných politických väzňov a od 1. januára 1948 na stanici SNB v Rusovciach.
Tu sa pokúsil byť nápomocný úteku do zahraničia niektorým osobám, o. i. aj rodine synovca generála Rudolfa Viesta, Dušanovi Viestovi, čo sa mu stalo osudným a 29. marca 1948 bol na základe obžaloby prokurátora Antona Rašlu odsúdený na 8 rokov väzenia, čo bolo viac, než dostali Viestovci. Keďže odmietol spoluprácu s ŠtB, trest si musel odpykať celý. Tiež sa dozvedáme o jeho pobyte vo väzení do 1. júna 1956, aj o jeho sklamaní z vývoja spoločnosti po roku 1989.
Nasledujú tri rozhovory s Jánom Tarabom, prvý s Martinom Lackom, Na východnom fronte a prvé dotyky s komunizmom /1941 – 1942/ z roku 2001. Druhý je s Romanom Michelkom, vtedajším redaktorom časopisu Kultúra, Každý človek má svoj román z 9. apríla 2000. Tretí s Františkom Michalovičom Zo zákulisia Národného súdu. A je tu aj nekrológ od Františka Michaloviča na jeho pohrebe.
Prílohami sú Životné medzníky Jána Tarabu, krátky životný profil: Zo života Františka Michaloviča a niekoľko čiernobielych fotografií. Tiež je vhodným doplnkom zoznam skratiek a menný register. Obálka je v hnedej farbe a je na nej Tarabova fotografia pri súdnom procese s Jozefom Tisom a na zadnej strane krátky životný profil Jána Tarabu. Tiež sú uvedené zdroje biografických informácií pod čiarou, z ktorých zostavovateľ vychádzal. Kniha dokáže čitateľa upútať a je spracovaná s vysokou odbornosťou.
Ľudovít Košík