Rakúsky kancelár Sebastian Kurz upozornil, že jeho krajina obnoví kontroly na hranici s Talianskom, pokiaľ Nemecko pristúpi k zamýšľanému vracaniu migrantov priamo zo svojej hranice s Rakúskom.
Vyjadril sa tak v sobotňajšom rozhovore pre nemecký denník Bild, z ktorého citovala agentúra AP.
“Boli by sme na to pripravení a urobili by sme všetko potrebné, aby sme ochránili naše hranice,” povedal Kurz na margo zámeru nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera, predsedu Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU), ktorý sa v otázke jednostranného vracania migrantov zo štátnych hraníc dostal do sporu so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou, stojacou na čele sesterskej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU).
“Znamenalo by to zabezpečenie hranice v Brenneri, ale aj na mnohých iných miestach,” doplnil šéf rakúskej vlády, ktorý je považovaný za spojenca bavorskej krajinskej vlády pod vedením CSU. Spomenul pritom alpský priesmyk, kadiaľ vedie trasa využívaná nelegálnymi migrantmi smerujúcimi z Talianska cez Rakúsko do Nemecka.
Kurz varoval ešte v stredu po rokovaní s bavorským premiérom Markusom Söderom, že pokiaľ by Nemecko začalo vracať nelegálnych migrantov priamo zo svojich hraníc, pristúpili by k takémuto kroku aj iné európske krajiny. Za príčinu súčasných kontrol na rakúsko-nemeckých, rakúsko-maďarských či rakúsko-talianskych hraniciach pritom opätovne označil azylovú politiku Nemecka v období migračnej krízy v roku 2015.
Salvini: Humanitárne lode s migrantmi môžu zabudnúť, že zakotvia v Taliansku
Humanitárne organizácie môžu “zabudnúť” na to, že ich plavidlá s migrantmi sa dostanú do talianskych prístavov. Vyplýva to zo sobotňajšieho vyjadrenia talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra Mattea Salviniho, o ktorom informovala agentúra DPA.
“Chcem zopakovať, že tieto lode môžu zabudnúť na to, že sa dostanú do Talianska,” uviedol na Facebooku šéf talianskeho rezortu vnútra a zdôraznil, že má v záujme “ukončiť biznis obchodníkov s ľuďmi”.Salvini totiž vo štvrtok oznámil, že humanitárnej lodi nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorá v líbyjských vodách tento týždeň zachránila 224 migrantov, nedovolí zakotviť v Taliansku.
Doplnil, že tento zákaz sa viaže aj na francúzsko-nemecko-taliansku humanitárnu organizáciu SOS Mediterranée, španielsku mimovládnu organizáciu Proactiva Open Arms a nemecké organizácie Sea-Eye a Sea-Watch, ktorých lode sa nachádzajú v Stredozemnom mori alebo sú zakotvené na Malte.
Ako dodala DPA, Salvini, líder pravicovej strany Liga Severu (LN), humanitárne organizácie obviňuje, že sa spolčujú s prevádzačmi a profitujú na nelegálnej migrácii. Tieto obvinenia však nie sú potvrdené a mimovládne organizácie ich rázne odmietajú.
Niekoľko hodín predtým SOS Mediterranée vyzvala vlády členských štátov Európskej únie, aby migrantov zachránených v Stredozemnom mori dostali do bezpečia, upozornila DPA.
“SOS Mediterranée by uvítala akýkoľvek plán na úrovni celej EÚ, ktorý by dal dohromady všetky dostupné kapacity na bezpečné a rýchle vylodenie ľudí zachránených v Stredozemnom mori,” uviedla humanitárna organizácia.