RTVS v upútavke ukazuje fotografiu prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisu a kladie si otázku: „Mučeník alebo vojnový zločinec?“ a následne sľubuje, že sa výsledok dozvieme „už čoskoro.“ Liberálne mainstreamové média zisťovali čo sa stalo a RTVS odpovedala, že je za tým „marketing.“
Štát, ktorý ľuďom cez náhubkové zákony zakazuje viesť debatu o vlastných dejinách, si ide zvyšovať sledovanosť práve cez Tisu. Celkom morbídne. Tvorcovia si asi vyhodnotili, že je to spôsob, ako pritiahnuť k televíziám aj tých, čo neveria, že justícia krytá ruskými tankami v pokročilom procese prípravy komunistického puču a podporovaná hrdelným prokurátorom Rašlom, vedela zabezpečiť v tej dobe komukoľvek, Tisa nevynímajúc, spravodlivý súdny proces.
Vieme, že pre Tisa žiadal Rašla štyrikrát trest smrti. Nie jeden trest smrti, ako hovoria liberálne média, ale štyri separátne tresty smrti. Následne ich aj dostal. Jeden dostal aj za to, že pomáhal rozbiť Československú republiku a postavil mimo zákon komunistickú stranu, ktorú vyhlásil za zločineckú organizáciu. A to napriek tomu, že ešte o nej nemohol vedieť to, čo už vedel Kiska, keď túžil do nej vstúpiť a sľúbiť jej vernosť. V každom prípade by bolo dobré poznať názor Mečiara s Klausom, či si myslia, že je spravodlivé žiadať trest smrti za rozbitie Československa. Mimochodom na toto by bolo dobré počuť názor aj ostatných politikov.
To, čo vieme s istotou, že pre tento štát je Tiso zločincom a Tisov žalobca JUDr Anton Rašla hrdinom. Tento hrdelný prokurátor, ktorý zničil toľkým ľuďom život a nevinných ľudí posielal na šibenicu štýlom, že aj Saudská Arábia by sa nebála zveriť mu spravodlivosť do rúk, neušetril ani bielu légiu a Tunegu. Rašla zomrel ako ctený človek, docent práva, ktorý vyučoval dnešných právnikov a sudcov na univerzite v Košiciach. Pozostalí po tých, ktorých nespravodlivo dal zabiť, mu cez dane prispievali na dôchodok, aby mal peknú a pokojnú starobu.
Keď dal Rašla takýmto spôsobom jedného nevinného človeka poslať do Jáchymovských baní, odkázal mu, nech si neberie veľký kufor, pretože odtiaľ sa nevráti. Vrátil sa po ôsmych rokoch, s rakovinou na očiach a ušiach, ale Boh mu doprial dve deti. Vnučka tohto väzňa o niekoľko desaťročí Rašlovi utierala zadok, keď sa o neho musela starať v nemocnici, kde umieral. Aj takto vypadajú Božie cesty.
Nevieme s čím príde RTVS “už čoskoro.” To, čo však je isté, že Rašla presne vie na druhom svete kým bol Tiso a kým bol on.
Tomáš Dominik
https://svetlosveta.sk/na-rtvs-sa-vraj-dozvieme-ci-tiso-bol-mucenik-alebo-vojnovy-zlocinec/
Orientácie RTVS Dvojka – E. Hrabovec: Andrej Hlinka
Najväčší Slovák
Rozhlas a televízia Slovenska štartuje so svojím ťažiskovým projektom Najväčší Slovák . Celonárodnú anketu, ktorá vyvrcholí 1. mája budúceho roka, predstavila RTVS 23. októbra 2018 počas tlačovej konferencie na Bratislavskom hrade, kde si prítomní novinári mohli ako prví vybrať „svojho“ Najväčšieho Slováka. Víťazom hlasovania slovenských novinárov sa stal Milan Rastislav Štefánik. „ Slovenská spoločnosť je už natoľko vyspelá, že dokáže na úrovni debatovať o svojej histórii a veľkých osobnostiach s ňou spojených, o ich pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach. Úlohou verejnoprávneho média je takéto diskusie otvárať na širokej platforme,“ myslí si generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Už 1. novembra 2018 začne veľká nominačná fáza , v rámci ktorej bude môcť verejnosť až do poslednej decembrovej dekády hlasovať prostredníctvom SMS na číslo 9977 za ľubovoľnú slovenskú osobnosť z histórie či súčasnosti. Na Nový rok 1. januára 2019 spoznajú diváci Jednotky počas slávnostného galavečera s moderátorkou Adelou Vinczeovou prvú stovku a v rámci nej finálnu desiatku osobností , spomedzi ktorej bude môcť verejnosť hlasovať do 1. mája za svojho favorita. „Som nesmierne rád, že RTVS prinesie na svojich obrazovkách tento licencovaný program BBC, pretože každý národ má vo svojej histórii veľké osobnosti, ktoré v ňom zanechali významnú pečať,“ poznamenal riaditeľ televíznych programových služieb RTVS Marek Ťapák.
Budúcoročnú hlasovaciu fázu bude sprevádzať desiatka večerov . Diváci Jednotky ich budú môcť sledovať v stredy od 20. februára do 24. apríla 2019 . Večery bude venované jednej osobnosti z top desiatky. Každá z nich bude mať svojho obhajcu z radov verejne známych ľudí z rôznych oblastí. Tvrdenia obhajcov budú počas večera dokreslovať dokumentárne zábery, tie potom buď potvrdí alebo vyvráti odborný garant a nasledovať bude odborná diskusia, ktorú bude moderovať Štefan Chrappa. „Projekt Najväčší Slovák je pre mňa ako človeka, ktorý študoval históriu veľkou výzvou. Teším sa na samotnú výrobu programu a som zvedavý, ktoré osobnosti našej histórie i súčasnosti budú pre verejnosť tie naj. Myslím si, že tento program jednoznačne patrí na obrazovky verejnoprávnej televízie a som rád, že môžem byť pri jeho realizácii,“ vyjadril sa producent Peter Núňez.
Najväčší Slovák je licencovaným formátom BBC. Vo Veľkej Británii bol program „The Great Britons“ vášnivo diskutovaným a populárnym seriálom. Spustila ho začiatkom roka 2002 a jeho víťazom sa stal Winston Churchill. Od chvíle, čo sa tento formát prvýkrát vysielal, ho BBC predala a úspešne zrealizovala po celom svete v 24 krajinách. Nemecká verejnoprávna televízia ZDF bola prvá, ktorá od BBC prevzala práva na šou. V novembri 2003 bol za Najväčšieho Nemca zvolený Konrad Adenauer. Najväčší Slovák je téma, ktorú musela jednoznačne uchopiť práve verejnoprávna televízia. Urobme na nasledujúcich 6 mesiacov z našej histórie hlavnú tému verejnej diskusie na Slovensku.