Dnešným dňom sa na Slovensku končí núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda 16. marca, ako reakciu na očakávanú pandémiu vírusu Covid-19. Doba trvania núdzového stavu je štandardne určená na tri mesiace.
Po ukončení núdzového stavu bude naďalej platiť tzv. mimoriadna situácia, ktorú vláda, vtedy ešte Petra Pellegriniho, vyhlásila 11. marca 2020.
Už v stredu 10. júna bol zrušený zákaz pokojného zhromažďovania a od zajtrajšieho dňa končí aj zákaz uplatňovania si práva na štrajk. Táto skutočnosť môže vláde Igora Matoviča priniesť určité problémy, vzhľadom na to, že slovenské hospodárstvo nie je v dobrej kondícii. Navyše je mnoho ľudí iritovaných insitnými formami vládnutia a komunikácie Igora Matoviča, čo vytvára potenciál na prejavy nespokojnosti.
Končí sa aj pravidelné zasadanie krízového štábu ale štáb zostáva v pohotovosti. Štáb zriadil Igor Matovič 23. marca s cieľom vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosti v rámci prijímania opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu. K týmto opatreniam patrilo aj zákaz verejného slúženia sv. omší, ktorým nepochybne vstúpi vláda Igora Matoviča do slovenských dejín. A keďže bol podobný zákaz nariadený takmer v celej Európe, vrátane Ríma, tak aj do svetových.
Ešte stále sa ale nekončí nosenie rúšok. A zdá sa, že ani v dlhodobom horizonte.
Niektorí občania ich vnímajú ako ochranu, ale mnohí skôr len ako identifikátor občianskej poslušnosti. Okrem iného, ide aj o dobrý biznis. Vladimír Krčméry, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave nás dokonca pripravuje na cyklické rúškové sezóny: „Viem si predstaviť použitie rúšok, keď príde ďalšia chrípková epidémia. Viem si predstaviť, že sa k rúškam budeme vracať v decembri, januári či vo februári budúceho roku. Určité procesy už možno budeme vykonávať len s rúškami – napríklad pri cestovaní preplnenými dopravnými prostriedkami, v autobusoch s klímou či v čakárni u lekárov budú rúška prirodzené. To nás naučila táto pandémia“ Máme sa pripraviť na permanentné mediálne hystérie? Pravdepodobne áno. Zdá sa, že rýchla adaptabilita davov mocných milo prekvapila.
S koncom núdzového stavu sa začnú vynárať bilančné hodnotenia. Ľudia si budú môcť z odstupu a získaním nových informácií, ktoré si vložia do kontextu s inými informáciami, vytvoriť komplexnejší obraz o tom, čo sa tu vlastne za tie tri mesiace odohralo. Pre vládu, slovenskú aj európsku, to nemusí byť príjemné bilancovanie.
BM
https://www.christianitas.sk/slovensko-koniec-nudzoveho-stavu-a-co-dalej/