V rozhovore pre vatikánsky denník Osservatore Romano konštatoval kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda Komisie biskupských konferencií EÚ, že dôsledkom štátnych a cirkevných opatrení pri víruse Covid-19 je ďalšie oslabenie kresťanstva v Európe.
„Mnohí z tých, ktorí prestali chodiť v posledných mesiacoch na bohoslužby sa už nevrátia,“ tvrdí kardinál.
Podľa kardinála pandémia urýchlila proces dechristianizácie Európy o 10 rokov. Očakáva, že sa zníži počet detí dochádzajúcich na náboženstvo a prípravu na prijatie sviatostí. Nakoniec ale prekvapivo dodáva, že to neľutuje (!) lebo sa domnieva, že by tento proces nastal aj bez urýchlenia a tí, ktorí odpadli, boli len „kultúrnymi katolíkmi.“
Zdá sa, že tu máme podľa kardinála do činenia opäť s nejakou „slepou“ evolúciou, za ktorú nie je nikto zodpovedný. A už vôbec nie špičky v Cirkvi. Skrátka sa to malo stať. Že odpad od viery je väčšinou výsledkom zlej formácie, že formácia sa neudeľuje zdola nahor ale zhora nadol, to kardinál nerieši. Navyše: ide tu predsa o spásu duší a o ich večné zatratenie! Tak ako to možno „neľutovať“? Alebo je otázka počtu katolíkov už len otázkou štatistickou, ktorá určuje výšku cirkevných príjmov?
Kardinál však zdôrazňuje, že treba konať a evanjelizovať Európu. Ako? Prvým krokom v nej majú byť činy, pomoc, ktorú budú slová sprevádzať až nasledovne. Čiže evanjelizácia sociálnou prácou? Ale tá už evidentne neprináša žiadne výsledky minimálne 60 rokov. Európania odpadávajú od viery stále viac. A komu pomáhať? Upozorňuje na potrebu pomôcť Afrike (!). Čo má pomoc Afrike, nech akokoľvek ušľachtilá, s hlásaním viery Európanom, ich formáciou a poučovaním o viere?
A čo trápi kardinála Hollericha skutočne, lebo ako uviedol odpad „kultúrnych katolíkov“ neľutuje? „Myslím, že na začiatku pandémie existovalo skutočné nebezpečenstvo, že sa nám nepodarí udržať v novom svetovom poriadku. Teraz je vidieť, že Európa koná svoje úlohy. … Najväčším sklamaním bolo jednanie diktované výlučne nacionalizmom, ako by solidarita neexistovala.“
Áno, najdôležitejším problémom novej európskej evanjelizácie je zrejme udržanie „nového svetového poriadku“ a solidarita s Afrikou. Pri takejto evanjelizácii môžeme pravdepodobne rátať s ešte rýchlejším odpadávaním od viery, ako pri pandémii.
BM Zdroj: Radio Vaticana