Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, členovia vlády Slovenskej republiky, predstavitelia verejného života,
právo na slobodné vyznávanie a praktizovanie náboženstva patrí k základným ľudským právam. Potvrdzujú to viaceré medzinárodné právne dokumenty a hovorí o tom aj Ústava Slovenskej republiky (v článku 24): „Každý má právo slobodne prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru buď sám, buď spoločne s inými, súkromne alebo verejne, bohoslužbou, náboženskými úkonmi, zachovávaním obradov alebo zúčastňovať sa na jeho vyučovaní.“
Za vlády komunistov boli náboženské prejavy a práva veriacich všemožne potláčané. Po zmene politického režimu v roku 1989 začalo svitať na lepšie časy – nádejali sme sa, že rešpektovanie náboženských práv bude samozrejmosťou. Žiaľ, skutočnosť je iná. Aj v súčasnosti vidíme znevažovanie veriacich, osobitne kresťanov, či už v prostredí masmédií, kultúry alebo politiky. Vyskytujú sa aj vyslovene nenávistné prejavy, ktoré sú akosi zvláštne tolerované, akoby práve kresťania museli všetko zniesť a všetko strpieť.
Do toho prišla takzvaná koronakríza. V jarných mesiacoch bolo na niekoľko týždňov zakázané verejné slávenie bohoslužieb. Šlo o veľmi hrubý zásah do náboženského života miliónov ľudí, ktorý nemá v novodobých dejinách obdobu. Zvlášť zarážajúce bolo, že k zatvoreniu kostolov došlo v čase, keď ešte naplno fungovali napríklad telocvične, obchodné centrá a pohostinstvá.
A. Čulen: Ten vírus čo vo tmách drieme, mal by skončiť v karanténe
Ukazuje sa, že prísne celoplošné reštrikcie boli kontraproduktívne, spôsobili viac škody ako úžitku. Napriek tomu sú obyvatelia Slovenska naďalej vystavovaní nátlaku a ponechávaní v neistote – protiepidemické opatrenia sa menia nesystémovo, nelogicky, unáhlene, nehovoriac o tom, že sú zle nastavené, takže dusia medziľudské vzťahy a vyvolávajú v ľuďoch strach. Niekoľkokrát sa stalo, že navrhované opatrenia boli zmenené pod tlakom istých záujmových skupín, ale na práva veriacich, pretože sú tichí a poslušní, sa neberie ohľad.
Veselá Veľká noc 2020: Ľudia Boží, či vám vadí, že hygienik Cirkev riadi?
V Ústave Slovenskej republiky, na ktorú sa odvolávame, sa v súvise s výkonom náboženských práv píše, že cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti samy, nezávisle od štátnych orgánov. Podmienky výkonu týchto práv možno v nevyhnutných prípadoch obmedziť iba zákonom (článok 24). V tomto kontexte vyvstávajú vážne otázky. Ktoré z predmetných opatrení boli schválené Národnou radou? Neprekračujú niektoré štátne orgány, respektíve komisie svoje kompetencie? Domnievame sa, že pod rúškom boja proti šíreniu nového vírusu dochádza z právneho i mravného hľadiska k neadekvátnym, nelegitímnym zásahom do života ľudí.
V slobodnej spoločnosti je neprípustné, aby štátna moc násilne (pod hrozbou trestov) menila stáročné konfesijné pravidlá. Liturgické normy predsa nemôžu byť upravované štátnymi predpismi. To nie je v poriadku, keď nejaký úradník v mene akejsi komisie oznamuje a prikazuje (na tlačovej konferencii!), ako majú prebiehať cirkevné obrady. Nie je v poriadku, keď niekto napríklad zakazuje používanie svätenej vody v kostoloch, keď inde sú otvorené kúpaliská, ktoré – mimochodom – v letných mesiacoch takpovediac praskali vo švíkoch.
Vyzývame preto tých, ktorí majú právomoc rozhodovať, aby zabránili ďalšiemu porušovaniu náboženských práv obyvateľov Slovenskej republiky. Žiadame otvorenie širšej diskusie o primeranosti protiepidemických opatrení, za účasti nezávislých odborníkov a duchovných autorít, s prihliadnutím na záujmy a potreby celej spoločnosti. Veríme, že táto naša verejná výzva nezostane nepovšimnutá. Napokon prosíme všetkých, ktorí s našou výzvou súhlasia, aby sa k nej pripojili.
25. 9. 2020
Signatári:
Karol Dučák, žurnalista a spisovateľ
Vlado Gregor, filozof a publicista
Ľudovít Košík, katechéta a publicista, regionálny historik
Ján Maršálek, básnik a spisovateľ
K výzve sa pripájajú (v abecednom poradí – zoznam aktualizujeme):
Anna Bednárová, učiteľka na dôchodku
Ján Čápka, učiteľ na dôchodku
Ján Grešák, spisovateľ
Zuzana Jurkemíková, katechétka
Ignác Juruš, plk. v. v. a rím. kat. kňaz
Ján Košiar, katolícky kňaz
Jozefa Košková, dôchodkyňa – povolaním zdravotná sestra
Milan Kupecký, publicista, humorista
Martin Lacko, historik
Patrik Mikula, správca webu
Marcel Salaj, stavebný robotník
Marián Servátka, veľvyslanec
Elena Šebová, psychologička, novinárka
Eva Zelenayová, publicistka
http://www.priestornet.com/2020/09/vyzva-na-respektovanie-nabozenskych-prav.html