Opozičný poslanec Richard Raši (Hlas-SD) uviedol, že pri pohľade na niektoré opatrenia, ktoré boli prijaté kvôli koronavírusu, má pocit, že premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa postavil na čelo boja proti koronakríze, stratil aj posledné kúsky zdravého úsudku.
Rašiho zaujalo hlavne jedno z nových opatrení. Z nariadenia hygienikov vyplýva, že zatiaľ čo na futbalovom štadióne nemôže byť ani jeden divák, v aquaparkoch môže byť naraz tisíc ľudí bez rúška. V prostredí aquaparkov sa pritom vírusom a baktériám darí najlepšie.
Raši dodáva, že jeho kritika nie je namierená proti aquaparkom. Aj tie sa totiž v dnešnej dobe snažia prežiť. Jeho cieľom je skôr poukázať na nelogickosť a nezmyselnosť niektorých opatrení.
„Opatrení, ktoré zrejme vznikajú tak, že hygienici si vypočujú Matovičovu tlačovku, prepíšu, čo vlastne povedal a snažia sa tomu dať do podoby nariadenia. Máme tu stovky nakazených, čísla stúpajú a stúpať budú, vláda nepripravila testovacie kapacity, nedala hygienikom posily na zisťovanie kontaktov, prijíma nevykonateľné zákony (špehovací zákon) a premiér sa vyhráža vlastným občanom, keď si práve nefotí tanečky nemeckej premiérky a francúzskeho prezidenta,“ píše Raši.
„Šport, kultúra a výstavníctvo na Slovensku umierajú. Vláda drží na účtoch peniaze, ale do dnešného dňa nepredstavila žiadne riešenie, ktoré by mohlo pol miliónu športovcov, umelcov a ľudí pracujúcich v oblastiach kultúry, kreatívneho priemyslu, výstavníctva a športu pomôcť. Nie preto, že by neboli peniaze, nie preto, že by sa to nedalo, táto vláda nevie ako… alebo nechce…,“ dodáva.
Draxler: Namiesto reštartu sa tu za pár mesiacov zničila akákoľvek nádej, že to v blízkej budúcnosti môže vyzerať lepšie
Exminister Juraj Draxler upozornil, že ho hnevá, ako sa v posledných mesiacoch prepásla šanca vytvoriť v spoločnosti lepšiu atmosféru.
Kým na začiatku krízy ľudia ukázali, že to ide a že im na druhých záleží. Prejavovali spolupatričnosť, úctu a empatiu. Teraz je situácia iná.
„Do toho vošiel Igor so svojím jedom, klamstvami, nekompetentnosťou. Čo je vrchol, ešte sa hrdí tým, keď nejaké väčšie skupiny ľudí dráždi. A odvtedy sa to ťahá,“ myslí si Draxler.
„Bruselský plán obnovy bol tiež peknou príležitosťou na to, riadne si odborne sadnúť a povedať si, čo vlastne s touto krajinou chceme, ako zmeníme inštitúcie, infraštruktúru, a ďalšie veci v krajine tak, aby to tu lepšie fungovalo. Takmer by sa dalo povedať: veď tam bude dosť peňazí pre všetkých. Bohužiaľ, celý plán obnovy sa vypracúval tak, akoby ste dali nejaké zložitejšie Lego dieťaťu, ktoré naň ešte vekom nestačí a len zúfalo pospája kocky a diely tak, že to nedáva prakticky nijaký zmysel,“ pokračuje.
Draxler v závere svojho komentára na sociálnej sieti konštatuje, že namiesto reštartu, ktorý mohol Slovensko spraviť spokojnejším, sebavedomejším, vnútorne pevnejším, sa tu za pár mesiacov zničila akákoľvek nádej, že to v blízkej budúcnosti môže vyzerať lepšie.
Blaha: Zničili kultúru a šport, ale konferencia Globsec s tisíc účastníkmi musí byť
Aj poslanec Ľuboš Blaha tvrdí, že opatrenia vlády sú nezmyslené. Podľa nových nariadení sa na hromadných podujatiach môže stretnúť najviac 50 účastníkov. V prípade bezpečnostnej konferencie Globsec to ale podľa všetkého neplatí. Podľa Blahu sa konferencie zúčastnia stovky hostí.
„Zakázali protesty, zakázali divadlo, zakázali omše, zničili šport. Ale konferencia Globsec musí byť, aj keby sme mali všetci pomrieť. Toto je škandál, aký nemá obdobu!“ Myslí si poslanec Blaha.
„Mne je srdečne jedno, že všetkých účastníkov idú testovať n a Covid – žiadne iné podujatie takúto možnosť nedostalo. Rýchlotesty Matovič hádzal do Dunaja, ale na Globsecu stačí, ak ťa tam na mieste šup-šup otestujú? To čo je?“ Uviedol ďalej v príspevku.
Poslanec Blaha píše, že ak je raz povolených 50 účastníkov na hromadných akciách, tak to musí platiť pre celý štát. „Alebo Globsec je štát v štáte? Keď slúžiš Amerike, tak nemusíš dodržiavať pravidlá?“ (viac v článku).