V rozhovore pre NYC sa jezuita chváli stretnutím s pontifikom, odmieta odsúdiť homosexuálne činy Otec James Martin, popredný propagátor otázok LGBT v cirkvi, sa stretol koncom septembra s pápežom Františkom vo Vatikáne.
Samotné 30-minútové stretnutie prinieslo titulky a fotografie, obsah rozhovoru medzi Martinom a pápežom však nebol odhalený – až doteraz.
„Požiadal ma, aby som nechodil pred novinárov, pretože by mohli našu konverzáciu prekrútiť“ uviedol Martin v nedeľu večer na besede pred „Out at St. Paul“, skupinou LGBTQ v kostole svätého apoštola Pavla na hornej západnej strane Manhattanu.
Moderátor udalosti sa označil za podporovateľa Dôstojnosti, otvorene kacírskej homosexuálnej skupiny, ktorú zakázala Konferencia katolíckych biskupov v USA.
Musel som sa pousmiať nad prostredím prednesu – farské centrum cirkvi, pomenované po najhlasnejšom cirkevnom kritikovi homosexuálneho správania, sv. Pavlovi. Pripravil som sa asi na hodinu klamstiev, vyhýbaniu sa a nadšenia a o. Martin nesklamal.
Najprv povedal davu, že je v poriadku „povedať svojim priateľom“ o rozhovore, ale nie členom tlače. Považujte to za „mimo záznam“, povedal – absurdná jednostranná požiadavka, ktorú som mu povedal počas otázok a odpovedí, momentu, ktorý neocením.
Nálada sa zmenila z „Všetci sú vítaní“ na „Vypadnite“. Tweet
Netreba dodávať, že som bol skunk na záhradnej párty. Nálada v miestnosti, hneď ako som sa postavil a spýtal sa Martina, či podporuje odsudzovanie homosexuálnych skutkov katechizmom, sa zmenila z „Všetci sú vítaní“ na „Vypadnite sakra“.
Ale predtým, ako sa do toho pustím, poviem vám Martinov popis jeho rozhovoru s pápežom. Bolo to znepokojivo dôležité.
Martin, ktorý bol veľmi spokojný sám so sebou, uviedol, že veľkú časť 30-minútového stretnutia využil na podrobné vysvetlenie sťažností „LGBTQ komunity“. Keď pápežovi povedal o problémoch, s ktorými sa stretávajú homosexuáli od „homofóbnych“ farárov a pýtal sa ho, ako by mali homosexuáli reagovať na takýto odpor vo farnosti, pápež odpovedal: „Hľadajte iných.“
Pápež ocenil jeho knihu a podporil jeho rozvratnú kampaň v Cirkvi. „Pokračujte vo svojej službe v pokoji,“ povedal pápež Martinovi, ktorý sa chválil tým, akú novú úctu pociťuje od cirkevníkov po tomto stretnutí.
„Každý biskup na svete videl našu spoločnú fotografiu,“ povedal Martin. „Toto je pápež, ktorý používa na komunikáciu znamenia. Stretnutie s ním prinieslo mne a nám veľa publicity.“
Martin uviedol, že stretnutie s pápežom veľmi sťaží biskupom zabrániť, aby sa jeho „služba“ mohla konať v rámci ich diecéz.
Pápež bol podľa neho „veľmi pozorný“, keď sa sťažoval na „diskrimináciu“, ktorej čelia účastníci homosexuálnych manželstiev na katolíckych školách. Po tom, čo povedal pápežovi o „homofóbnom“ farárovi, ktorý sa staval proti agende LGBT počas veľkonočnej omše, sa pápež so zdesením pýtal: „Urobil to na veľkonočnej omši?“
Martin poznamenal, že Vatikán zostáva „súdom“ a stúpa po tých, ktorých pápež uprednostňuje na stretnutí. Uviedol, že deň po stretnutí s pápežom sa stretol s členmi Kongregácie pre vzdelávanie, ktorí sa chceli sťažovať na dokument, ktorý vypracoval o „rodovej ideológii“. Podľa jeho slov dychtili v počúvaní, pretože ich deň predtým ohromilo jeho stretnutie s pontifikom.
Martin bol takmer vo vytržení z pápežského pohladenia po chrbte, ktorého sa mu dostalo. Zasmial sa nad nevôľou, ktorú jeho stretnutie spôsobilo „pravicovým portálom ako Church Militant, LifeSiteNews a Father Z.“
„Pravica šalela,“ uviedol, ale ľavicoví kardináli mu blahoželali. Poslednú pápežovu várku kardinálov vyhlásil za „najkonfliktnejšiu konzistenciu v dejinách Cirkvi pre LGBT“ a vyzval členov publika, aby sa modlili za pápežovo zdravie a dlhovekosť, aby mohol pokračovať v konkláve s prívržencami homosexuality.
Martin uviedol, že nový kardinál z Luxemburgu Jean Claude Hollerich mu vravel o tom, ako je na čele jeho krajiny homosexuál, ktorý má „úžasný“ homosexuálny vzťah. Cdl. Hollerich sa rozplýval nad tým, že hlava jeho krajiny je homosexuál v „úžasnom“ homosexuálnom vzťahu. Tweet
Jezuitský kňaz bol mimoriadne povzbudený z liberalizujúcej atmosféry na Amazonskej synode. „Chcel by som, aby boli medzi nami diakonky,“ povedal.
Varoval však dav, že zmena bude v niektorých častiach sveta prichádzať pomaly. Pohoršoval sa nad nedávnymi komentármi „poľských biskupov“ a ďalších z „východnej Európy“ a uviedol, že mnohí v africkej cirkvi sa stavajú k LGBT veciam nepriateľsky. Príliš veľa biskupov podľa neho uprednostňuje „represívne zákony“.
Martin pripustil, že jeho „služba má pred sebou ešte dlhú cestu“, čo podnietilo moju zvedavosť. Čo to presne znamená? Jezuitský a vyhýbavý ako obvykle, Martin nešpecifikoval, čo to malo znamenať, keď som sa ho na to spýtal počas otázok a odpovedí, hoci každý, kto venuje pozornosť čo len na diaľku, dokáže uhádnuť tento význam: zmena cirkevného učenia od odsudzovania homosexuálnych činov k ich oslave.
Martin odmietol odpovedať na moju jednoduchú otázku: Podporuje súčasné učenie Cirkvi o hriešnosti homosexuálnych činov alebo nie? Namiesto toho sa pokúsil urobiť problém zo mňa. Požiadal o informáciu, či „som reportérom“ a či sa chystám zverejniť jeho poznámky.
„Samozrejme, že áno,“ povedal som. „Odpovedz na otázku.“ Neodpovedal. Dav ma v tom okamihu hlasno vypískal a udalosť sa skončila netolerantným syčaním.
Preklad: Dalibor Kovačič