Na slávnostnom podujatí v Primaciálnom paláci zároveň uviedli do života knihu 25 SLOVENSKÝCH ROKOV
Pri príležitosti štvrťstoročia Slovenskej republiky sa uskutočnila vo štvrtok 18. januára v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca prezentácia knihy 25 SLOVENSKÝCH ROKOV. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili zástupcovia viacerých veľvyslanectiev a nechýbal kultúrny program.
V úvode program zaznela hymna v podaní operného speváka Martina Babjaka v doprovode hudobného tria laRosa. Po slovách moderátora Jozefa Šimonoviča knihu do Zrkadlovej sály slávnostne priniesol Jozef Prokeš v sprievode tónov skladby Air od Johanna Sebastiana Bacha, ktorú interpretovali taktiež nadané umelkyne z tria laRosa.
„Bol to vzácny moment vydať knihu k tomuto výročiu. Má 25 kapitol s príbehmi a spomienkami mnohých osobností. Kniha sa rodila ľahšie ako náš štát. Je netradičného formátu, má 248 strán a váži 1,7 kilogramov,“ predstavila publikáciu jej autorka Lenka Mayerová z vydavateľstva Mayer media.
Kniha predstavuje prierez hodnotenia udalostí na Slovensku od dohody Vladimíra Mečiara s Václavom Klausom o rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej republiky na dva samostatné štáty z pohľadu rôznych autorov, ktorých texty publikoval magazín Extra plus. V knihe nájdete samotné znenie Deklarácie slovenského národa, ale napríklad aj originálnu báseň spisovateľky Zlaty Solivajsovej, ktorú napísala pri príležitosti prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky.
Kniha poskytne čitateľovi aj ekonomický pohľad na delenie spoločného majetku s konkrétnymi dokumentmi. O svoje vnímanie vzniku Slovenskej republiky sa v rozhovoroch podelia Vladimír Mečiar, Ivan Gašparovič, Jozef Prokeš, Katarína Tóthová, Roman Hofbauer, Ladislav Lysák či Emília Hrabovec. Pestrú mozaiku dopĺňajú aj odpovede 25 slovenských osobností, ktoré stáli pri zrode samostatného Slovenska – Vladimír Mečiar, Ján Cuper, Sergej Kozlík, Jozef Prokeš, Július Binder, Marián Tkáč či Štefan Nižňanský na otázky, ako prežívali moment vzniku SR v roku 1993, ako hodnotia jej štátotvorný príbeh a kam podľa nich povedú jej ďalšie kroky. Obohatením publikácie je samostatná farebná príloha s vyobrazením slovenských korún a štátnych symbolov SR.
Ďalšia časť slávnostného večera patrila udeľovaniu Ceny Extra plus za prácu v prospech SR, ktorú si ocenení prevzali priamo z rúk Lenky Mayerovej. V úvode sa zakladateľom republiky prihovoril predseda výberovej komisie, predseda strany Práca slovenského národa a zároveň jeden z ocenených Roman Stopka. “Vďaka vám máme svoj štát. Váš osud sa naplnil a etapa tvorby sa úspešne zavŕšila. Zápas o Slovenskú republiku neskončil. Nastupuje etapa výstavby, upevňovania a stabilizácie zvrchovanej štátnej existencie v povedomí domácich i zahraničia.
To je úloha mojej generácie a úloha našich detí, vašich vnukov. Váhanie nám zoberie príležitosti a prenesie ich do radov našich neprajníkov. Váhanie teraz znamená poškodiť budúcnosť Slovenskej republiky. Kto prijal pozvanie na túto prezentáciu, má vo veci jasno. Kto odmietol, čaká na situačný vývoj. Klasický oportunista. Bojí sa a preto vyčkáva čo prinesie čas. Je čas kvalitne myslieť a rozhodne konať. Vyčkávanie a pasivita sú cestou ku krachu a porážke. Náš čas začal vašou aktivitou. Vašou rozhodnosťou. Ste tvorcovia pevnej základne, na ktorej môžeme stavať stabilný a zvrchovaný slovenský štát,“ povedal.
Ocenení boli trojnásobný predseda vlády SR Vladimír Mečiar, dvojnásobní prezidenti SR a ČR Ivan Gašparovič a Václav Klaus, politici, poslanci FZ ČSFR a Národnej rady SR Jozef Prokeš, Sergej Kozlík, Ján Slota, Tibor Mikuš, Štefan Nižňanský, Matúš Kučera, Július Binder a spolutvorca Ústavy SR Ján Cuper.
Ceny si prevzali lekár Štefan Hrušovský, kozmonaut Ivan Bella, bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, generálmajor Emil Vestenický, profesorka cirkevných dejín Emília Hrabovec, operný spevák Martin Babjak, sochárka Ľudmila Cvengrošová, herci Eva Kristínová a Jozef Šimonovič i predseda politického subjektu Práca slovenského národa Roman Stopka. In memoriam boli ocenení kardinál Ján Chryzostom Korec a poslanci Federálneho zhromaždenia ČSFR Augustín Marián Húska, Roman Hofbauer a Rudolf Tvaroška.
Cenu za najvýraznejšiu tvár českej politiky profesora Václava Klausa prevzal bývalý europoslanec a dlhoročný poradca prezidenta Ivo Strejček.
TEXT EXTRA PLUS FOTO JANA BIROŠOVÁ, KRISTIÁN MAJZLAN
http://www.extraplus.sk/clanok/mayer-media-ocenila-meciara-gasparovica-i-klausa
Výnimočný krok: V americkom Kongrese je návrh zákona, ktorý sa týka Slovenska!
WASHINGTON – Americký kongresman Rod Blum predložil v piatok Snemovni reprezentantov návrh zákona pripomínajúceho 25. výročie vzniku samostatných štátov – Slovenskej a Českej republiky.
Dokument zároveň zdôrazňuje silné partnerstvo a priateľstvo medzi Washingtonom a Bratislavou a uznáva prínos Slovenska pre NATO, Európsku úniu, a Organizáciu Spojených národov. Dokument rovnako spomína aj Českú republiku. Blum má slovenské korene – jeho prastará matka pochádzala z Československa – a je spolupredsedom Slovenskej skupiny priateľstva v Kongrese USA, ktorú pomohol založiť v roku 2005.
V Kongrese zastupuje štát Iowa, v ktorom žije početná slovenská a česká komunita a v tamojšom meste Cedar Rapids sa nachádza aj české a slovenské múzeum a knižnica. Zákon podľa neho pomôže zviditeľniť históriu Slovenska a Českej republiky. Kongresman Rod Blum „Stretávame sa tu pri významnej príležitosti – 100. výročie nezávislosti československého štátu, 50. výročie Pražskej jari a 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Slovenskom.
Bolo mi cťou predložiť Snemovni reprezentantov návrh zákona zviditeľňujúci tieto nesmierne dôležité míľniky a výročia. Teším sa na ďalšiu spoluprácu a posilňovanie našich vzťahov,“ povedal Blum počas slávnostnej recepcie, ktorú v piatok usporiadalo pri príležitosti osláv 25. výročia samostatnosti Slovenskej republiky veľvyslanectvo SR vo Washingtone.
Zatiaľ nie je známe, kedy sa bude Kongres návrhom zákona zaoberať. Slovenská skupina priateľstva v Kongrese USA sa venuje rozvíjaniu vzťahov medzi Bratislavou a Washingtonom a propagácii Slovenska, jeho histórie, kultúry a ekonomického rozvoja medzi americkými zákonodarcami.