Nigel Farage, predseda britskej pravicovej strany Reform UK a hlavný protagonista Brexitu, vyzval na vyšetrenie úlohy britského premiéra Keira Starmera pri krytí masového znásilňovania neplnoletých dievčat v krajine

V Británii žiadajú vyšetrenie Starmerovej úlohy pri krytí znásilnení
Nigel Farage, predseda britskej pravicovej strany Reform UK a hlavný protagonista Brexitu, vyzval na vyšetrenie úlohy britského premiéra Keira Starmera pri krytí masového znásilňovania neplnoletých dievčat v krajine. Zdôraznil, že Starmer, keď pôsobil ako šéf Kráľovskej prokuratúry, mal prístup k informáciám a mal by niesť zodpovednosť za zamlčanie týchto zločinov. Noviny The Telegraph predtým informovali o dlhodobom systematickom sexuálnom zneužívaní detí v Británii. Podľa novín boli zneužívané tisíce mladých dievčat a ich „ťažký osud“ sa systematicky zamlčoval takmer dve desaťročia. Noviny tvrdia, že podrobnosti neboli zverejnené naraz, ale postupne, čo vyvoláva dojem pokusov o zakrytie rozsahu tragédie.
Gangy v meste Telford znásilnili najmenej tisíc dievčat a podobné trestné činy boli odhalené aj v iných mestách v Spojenom kráľovstve. Napríklad škandál v Rotherhame sa odohral v rokoch 1997 až 2013. Kráľovská prokuratúra 13. septembra 2024 uviedla, že sedem mužov bolo uväznených za spáchanie trestných činov sexuálneho zneužívania detí na dvoch mladých dievčatách v Rotherhame v roku 2000.
CPS stíhala 42-ročného Mohammeda Amara, 44-ročného Mohammeda Siyaba, 39-ročného Yassera Ajaibeho, 49-ročného Mohammeda Zameera Sadiqa, 43-ročného Abida Saddiqa, 38-ročného Tahira Yassina a 37-ročného Ramina Bariho na základe vyšetrovania Národnej kriminálnej agentúry v rámci operácie Stovewood. Operácia Stovewood bola rozsiahlym vyšetrovaním sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, ku ktorému dochádzalo v Rotherhame v grófstve South Yorkshire v rokoch 1997 až 2013. Dve obete v tomto prípade mali v čase tejto trestnej činnosti len 11 a 15 rokov.
Ako noviny poznamenávajú, policajní šéfovia ani prokurátori neboli braní na zodpovednosť za to, že nezabránili týmto gangom v ich vyčíňaní. V Spojenom kráľovstve potrebuje polícia na vznesenie obvinenia v prípade závažných trestných činov, ako je znásilnenie, súhlas Kráľovskej prokuratúry, ktorej šéfom bol v čase gangových znásilnení práve Starmer. Podnikateľ vyjadril názor, že skutočným dôvodom, prečo sa prípad stále nevyšetruje, je to, že by to viedlo k vzneseniu obvinení voči samotnému Starmerovi. Podľa denníka Telegraph pod Starmerovým vedením korunná prokuratúra zastavila konanie proti jednému gangu násilníkov napriek presvedčivým dôkazom o ich vine.
Farage uviedol, že je potrebné dôkladné vyšetrovanie, a povedal, že úloha Keira Starmera ako šéfa vlády a bývalého šéfa Korunnej prokuratúry by mala byť súčasťou národného verejného vyšetrovania. „Skutočnosť, že sa to snažili utajiť, že sa podrobnosti poskytovali po kvapkách, a nie v jednom veľkom balíku, je zrejmá,“ dodal v rozhovore pre denník Telegraph. Farage povedal, že konzervatívna vláda, ktorá viedla krajinu do júla 2024, tiež zlyhala pri ochrane obetí. Podľa BBC bolo len v Rotherhame a Telforde od konca 80. rokov minulého storočia postihnutých približne 2 400 detí. Starmera kritizovala aj líderka Konzervatívnej strany Kemi Beidnocková.
Bývalá britská premiérka Liz Trussová tiež napísala na X: „Tieto otrasné prípady znásilnenia dievčat vo veku 11 rokov sú hanbou našej krajiny. Páchatelia musia byť nielen potrestaní. Rovnako aj úrady, ktoré zatvárali oči v mene toho, aby nevyvolávali rasové napätie.“
Keir Starmer vyhlásil, že politici, ktorí teraz žiadajú zákonné vyšetrovanie groomingových gangov, „skáču na lep krajnej pravici“.
Elon Musk vyzval Starmera na odstúpenie
Od minulého roka, keď sa miliardár zapojil do volebnej kampane Donalda Trumpa, začal čoraz častejšie otvorene kritizovať Spojené kráľovstvo. Na Silvestra, keď už všetci Briti oslavovali príchod roku 2025, Musk poslal svoj prvý tweet o epidémii kolektívneho znásilňovania v Británii a sexuálnom zneužívaní neplnoletých britských dievčat. Americký podnikateľ útočil najmä na britského premiéra Keira Starmera a obviňoval ho, že v čase, keď bol šéfom Kráľovskej prokuratúry, kryl masové znásilnenia. Došlo to až tak ďaleko, že Musk priamo vyzval britského kráľa, aby rozpustil Starmerovu vládu a vypísal predčasné voľby. Musk kritizoval vládu za to, že odmietla uskutočniť verejné vyšetrovanie historického sexuálneho zneužívania zo strany gangov v Oldhame.
Napadol rozhodnutie, ktoré prijala ministerka Jess Phillipsová, ako „hanebné“ a vyhlásil, že „si zaslúži byť vo väzení“. Technologický miliardár opakovane zaútočil na vládu v tejto otázke a dnes ráno navrhol, aby „Amerika oslobodila obyvateľov Británie od ich tyranskej vlády“. Vzhľadom na závažnosť týchto obvinení ide o celkom normálnu ľudskú reakciu. Britské vládne kruhy ju však označujú za bezprecedentnú v prípade už schváleného amerického vládneho úradníka (pripomeňme, že Trump oznámil zámer vymenovať svojho hlavného sponzora za šéfa nového ministerstva pre efektívnosť vlády).
V reakcii na tieto obvinenia Starmer uviedol: „Mám rád ostrú a dôraznú politiku, silnú diskusiu, ktorú musíme viesť, ale tá musí byť založená na faktoch a pravde, nie na klamstvách, nie na tých, ktorí tak zúfalo túžia po pozornosti, že sú ochotní ponížiť seba a svoju krajinu.“
Aké sú Muskove zámery?
Celá britská tlač v týchto dňoch len špekuluje o tom, čo sa skrýva za miliardárovým viac než výstredným správaním. A CNN sa už snaží vraziť klin medzi Trumpa a jeho budúceho manažéra a rozpráva o tom, ako Musk stojí v ceste možnému zblíženiu Bieleho domu a Británie. Preto neprekvapuje, že britské nádeje vyjadrila veteránka britskej žurnalistiky Janet Dalyová v The Sunday Telegraph: „On (Trump) si uvedomuje, že teraz má druhú šancu zaujať dôstojné miesto v histórii. A je nepravdepodobné, že by sa nechal touto misiou vykoľajiť, pretože stávka na Elona Muska ako jeho Rasputina neprežije ani rok.”
Vzhľadom na zložitosť Trumpových a Muskových charakterov je to realistická predpoveď. Ale aj samotný novozvolený prezident USA sa venuje rovnakému trollingu svojich susedov, ako je Kanada a Grónsko. A nezabudol ani na Britániu, keď aktívne kritizoval Starmerovu politiku, najmä pokiaľ ide o zdaňovanie energetického sektora. A Trump aj Musk svorne podporujú svojho britského kamaráta Nigela Faragea, ktorý dlhodobo úzko spolupracuje s kampaňou MAGA (Urobme Ameriku znovu veľkou). Treba pripomenúť, že Trump ešte počas svojho prvého prezidentského obdobia v roku 2016 naliehal na Londýn, aby Faragea vymenoval za veľvyslanca v USA. A minulý rok Farage zvažoval, že úplne opustí svoj rodný ostrov a bude sa venovať výlučne Trumpovej kampani.
Náhodná príležitosť však Farageovi umožnila vrátiť sa do parlamentu, po čom rating „reformistov“ začal prudko stúpať. Súdiac podľa výsledkov niektorých prieskumov verejnej mienky už odsunuli labouristov na tretie miesto a v skutočnosti sa vyrovnali konzervatívcom. A keď Musk prisľúbil, že finančne podporí Farageovu kampaň, jeho ratingy ešte viac stúpli a do strany začali prúdiť prebehlíci od konzervatívcov. A to znepokojilo mainstream. Pravda, prvé trenice sa objavili aj v tomto úzkom tíme. Musk 1. januára začal nielen roztáčať škandál okolo sexuálneho zneužívania britských dievčat, ale urobil aj pre establishment veľmi riskantný krok: podporil vodcu britskej krajnej pravice Tommyho Robinsona, ktorý si odpykáva 18-mesačný trest odňatia slobody „za pohŕdanie súdom“. Farageovi, ktorý sa snaží udržať si monopol na protiimigrantskú ideológiu, sa to zjavne nepáčilo.
Logika Muskových krokov a vyhlásení sa zdá byť celkom jednoduchá. Verejne podporil aj Alternatívu pre Nemecko, čo vyvolalo búrku rozhorčenia v hlavnom politickom prúde a médiách v Nemecku. Na Muska útočili zo všetkých strán za jeho plány usporiadať verejnú diskusiu s kandidátkou AfD (Alternatíva pre Nemecko) na kancelárku Alice Weidelovou. Nemeckí politici hlavného prúdu aktívne vyzývajú Američana, aby sa prestal „miešať do nemeckých volieb“, a obviňujú ho z nedodržiavania pravidiel stanovených v SRN. Toto „pravidlo“, ako ho zjavne chápu etablovaní politici, spočíva v úplnom ignorovaní jednej z najpopulárnejších strán v krajine. Taký je „svet založený na pravidlách“. Voľby v Nemecku sa konajú 23.februára a Alice Weidelová sa veľmi ostro vyjadrila k politike ich predpokladaného víťaza, Kresťanskodemokratickej únie. Obvinila túto stranu z toho, že práve jej kancelárka Merkelová spôsobila migračnú krízu, keď otvorila hranice pre nelegálnych imigrantov a nechala ich roky otvorené.
Pokiaľ ide o Muska, ten zjavne koná v záujme podpory všetkých pravicových protiimigrantských nesystémových politických síl na Západe, ktoré sa dajú napasovať na ideológiu MAGA. Je tu však háčik: tým, že buduje de facto globálne hnutie MAGA, popiera základné princípy ideológie MAGA, ktoré sú založené na americkej výnimočnosti a izolacionizme. Preto sú americkí aktivisti MAGA pochopiteľne znepokojení bezprecedentnou aktivitou Trumpovho „Rasputina“ na globálnej scéne. Boj o vplyv na budúceho prezidenta Spojených štátov naberá vážne obrátky. A v spore o titul sivého kardinála či „Rasputina“ sa usilujú zvíťaziť mnohí. Čas ukáže, kto sa stane obeťou tohto zápasu.
Tomáš Bican
Zdroj Foto: Nigel Farage Gage Skidmore flickr.com
https://www.hlavnespravy.sk/kam-az-moze-zajst-tzv-politicka-korektnost/3776290