Mnohé lekárne už roky nepredávajú antikoncepciu ani tabletky na predčasné skončenie gravidity.

Napriek tomu sa na internete objavila iniciatíva, ktorá vyzýva, aby ľudia podporili právo lekárnikov na uplatňovanie výhrady vo svedomí. Akciu podporil aj spišský biskup Štefan Sečka a združenie Aliancia za nedeľu.
Iniciatíva pripomína petičnú akciu, keďže stúpencov žiada, aby podpísanú výzvu zaslali na súkromný e-mail biskupa Sečku. Farmaceuti a iní zdravotnícki pracovníci majú mať údajne právo na výhradu svedomia ohľadom „expedície a predaja prostriedkov ničiacich ľudskú plodnosť a ľudský život od jeho počatia“. Autori textu protestujú proti tomu, aby lekárnikov niekto nútil predávať taký tovar. „Také povinnosti sú prejavom nátlaku a diskriminácie, ktoré výslovne zakazuje Rada Európy,“ uvádza sa v proteste.
Podľa Sečku sa farmaceuti stretávajú s tým, že lekárne nerešpektujú ich právo na výhradu svedomia. „Majú s tým problém, aj so zamestnávateľmi. Nútia ich predávať také produkty alebo s nimi rozviažu pracovný pomer,“ priblížil situáciu biskup.
Veriaci lekárnici zakladajú odbory, chcú riešiť výhradu vo svedomí
Kauza petícia: Výhrada vo svedomí znovu v parlamente, KBS sa dištancuje
Samotní farmaceuti však tvrdia opak. Ako Pravdu viacerí informovali, v praxi nenarážajú na spory pre svoj etický postoj alebo náboženské vyznanie. Už dnes je dokonca bežné, že lekárne nevydávajú antikoncepciu či tzv. tabletky deň-po, ak to odporuje svedomiu ich majiteľa. „Je to na voľbe vlastníka lekárne a zamestnancov. U lekárnikov to nikdy nebol problém. Kto nechce, ten to nepredáva,“ hovorí Margita Vlčková, vedúca Lekárne sv. Jakuba v Bardejove.
Často také výrobky neponúkajú lekárne, ktoré patria pod cirkevné nemocnice, alebo také, kde s tým nesúhlasí majiteľ. V Bratislave antikoncepciu ani tabletky na predčasné skončenie gravidity nepredávajú napríklad v Lekárni Milosrdní bratia v centre mesta. „Kto ich chce, môže zájsť do inej lekárne,“ zdôvodnili jej pracovníci.
Z náboženských dôvodov ich nepredávajú ani v martinských lekárňach Caritas a Siloe, ktoré patria Magdaléne Krausovej. „Ľudom rovno povieme, že také veci nemáme. A dáme zarobiť inej lekárni,“ poznamenala. Návštevníci jej dvoch lekární podľa nej už o tom vedia a väčšinou si antikoncepciu ani podobný tovar nepýtajú. Aj Krausová si však myslí, že v súčasnej situácii spomenutá iniciatíva nemá zmysel.
Biskup Sečka iniciatívu síce podporuje, ale k jej autorstvu sa nehlási, hoci na webovej stránke Aliancie za nedeľu, kde text zverejnili, sa prisudzuje práve jemu. Podľa neho urobili chybu tvorcovia výzvy, ktorými sú vraj Slovenskí katolícki farmaceuti.
Na nich sa odvoláva i predseda Aliancie za nedeľu Anton Čulen. Tvrdí, že výzva bola na internetovej stránke katolíckych farmaceutov.
„Len som skopíroval tú správu, ktorú tam mali. Nebola to moja vlastná iniciatíva,“ opísal Čulen s tým, že akciu podporuje. Ako dodal, nikoho z katolíckych farmaceutov osobne nepozná. Ich webovú stránku, na ktorú sa všetci odvolávajú, však medzitým zrušili. Nedá sa otvoriť a iný kontakt na Slovenských katolíckych farmaceutov neexistuje.
Viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ o združení katolíckych farmaceutov nikdy nepočul. Prekvapilo ho, že organizujú niečo také, pričom vôbec nekomunikujú so svojou organizáciou, ktorá ich reprezentuje. Ich iniciatívu pokladá za „vykopávanie otvorených dverí“, pretože lekární je tak veľa, že ak aj má nejaká z nich problém predávať taký tovar, pacient nablízku určite nájde inú, kde to dostane. „Nie je to téma dňa,“ domnieva sa Sukeľ.
S výzvou nesúhlasia ani ľudskoprávne organizácie. Podľa predsedníčky občianskeho združenia Možnosť voľby Adriany Mesochoritisovej je v poriadku, ak si výhradu vo svedomí uplatní jednotlivec, je to jeho právo, no štát by mal zabezpečiť, aby ženy mali bezpečný prístup k antikoncepcii a možnostiam reprodukčného zdravia. A na to, že Slovensko nedostatočne plní medzinárodné dohovory v tejto oblasti, upozornil už aj Výbor na odstránenie diskriminácie žien (CEDAW). „Také iniciatívy preto vnímame ako neustále okliešťovanie práv žien,“ zdôraznila Mesochoritisová.
Právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť pripomína, že výhradu svedomia si môžu uplatňovať len jednotlivci, nie zariadenia. A ak si toto právo uplatňuje jednotlivec, inštitúcia, kde pracuje, musí zabezpečiť, aby žene požadovanú službu poskytol niekto iný. To sa však na Slovensku bežne porušuje, napríklad pri interrupciách, ktoré niekedy odmietajú vykonávať celé kliniky.
Rovnaký meter podľa nej platí aj pre lekárne, kde si výhradu vo svedomí tiež môže uplatniť len jednotlivý farmaceut. „Keď lekáreň alebo zdravotnícke zariadenie nezabezpečí žene prístup k službe reprodukčného zdravia, napríklad k antikoncepcii, dopúšťa sa okrem iného aj porušenia antidiskriminačného zákona, o medzinárodných záväzkoch ani nehovoriac,“ upozornila Debrecéniová.
Rezort zdravotníctva sa od výzvy katolíckych farmaceutov drží bokom. „Ministerstvo túto iniciatívu nekomentuje,“ uviedla jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Neodpovedala ani na otázku, či je vedenie rezortu ochotné o tomto návrhu diskutovať.
Prípady zo zahraničia
Výhradu vo svedomí v súvislosti s lekárňami riešili už aj v cudzine. Známy je prípad Pichon a Sajous verzus Francúzsko z roku 2001. Francúzsky farmaceut a lekárnička sa vtedy obrátili na Európsky súd pre ľudské práva s tým, že francúzske úrady porušili ich slobodu náboženského prejavu. Uznali ich totiž za vinných, lebo odmietli vydať antikoncepciu trom klientkam. Európsky súd ich sťažnosť neprijal. Ich odmietnutie predať antikoncepciu údajne nepatrí pod právo na slobodné prejavenie náboženstva. Podľa súdu nemožno uprednostňovať osobnú vieru pred povinnosťami vyplývajúcimi z profesie. Predaj antikoncepcie je navyše legálny a nedá sa zohnať inde ako v lekárni. Problémy sa objavujú aj v iných krajinách. V októbri minulého roka sa práva na výhradu svedomia dožadovalo napríklad asi 4 000 farmaceutov v Španielsku, ktorí odmietali predávať produkty vyvolávajúce potrat, tzv. tabletky deň po. (rak)
14.05.2012 18:00
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/174391-boj-o-vyhradu-vo-svedomi-pokracuje-na-rade-su-lekarne/