Dnes som bol aj s deťmi v jednom kostole v Bratislave na sv. omši a pri vstupe do kostola nás jeden páter počas dezinfekcie rúk upozorňoval, že sv. prijímanie sa podáva na ruku.
Tak som sa ho spýtal, že prečo na ruku, keď na Slovensku je normou prijímanie do úst a nie na ruku. Povedal mi, že takto rozhodla vrchnosť. Tak som mu povedal, že naša vrchnosť sedí vo Vatikáne a nemali by sme počúvať to, čo povie hlavný hygienik. Veď aj dokumenty na KBS hovoria iba o podávaní podľa normy -do úst.
Páter mi povedal, že pán arcibiskup tak rozhodol. Ja som mu teda povedal, že vo Vatikáne je na to Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu sviatostí a sami biskupi priznávajú, že o žiadne povolenie rozdávania na ruku pre Slovenskú provinciu z Vatikánu nežiadali. Teda oháňame sa Rímom, ale žiaden Rím nerešpektujeme?
Ďalej som uviedol, že aj hovorca KBS priznal, že o žiadnu výnimku pre Slovensko nikto z KBS nežiadal a ľudia bez problémov môžu prijímať do úst a žiaden kňaz im to nemôže odmietnuť. Povedal som, že Boha by sme sa mali viacej báť, ako hlavného hygienika a poprosil som ho, že nech odkáže kňazovi čo bude slúžiť sv. omšu, že hodlám prijať sv. prijímanie podľa normy platnej pre Slovensko – teda do úst. Zostal prekvapený, ale asi preto, že sa tam už vytvorila menšia rada pred kostolom, tak mi povedal, že by to zrejme bolo možné až po svätej omši.
Vošiel som teda do kostola a čakal som, že páter čo bude slúžiť sv. omšu podá nejaké bližšie informácie, ako bude prebiehať sv. prijímanie. Hovoril som s viacerými kňazmi aj mimo našej diecézy a potvrdili mi, že oni stále rozdávajú sväté prijímanie do úst a až nakoniec prichádzajú ľudia, čo chcú prijať mimoriadne – do rúk. Spravidla je to podľa ich vyjadrenia len zopár jedincov. Takáto zlá situácia je podľa nich len v Bratislavskej arcidiecéze. Dnes som počúval oznam jedného kňaza na you tube z Bratislavskej diecézy a ten tiež hovoril, že ľudia môžu prijímať aj do úst ak nechcú na ruku.
Nakoľko páter žiadne upresnenie k rozdávaniu sv. prijímania nedal, a ľudia automaticky prijímali len na ruku, tak som si povedal, že asi na mňa zabudli a počkal som až bude koniec rady na sv. prijímanie a išiel som na sv. prijímanie ak odporúča KBS – nakoniec aj ja. Prišla za mnou ešte jedna pani a tak som ju pustil a keď už tam nebol nikto, pristúpil som ku kňazovi, dal som si dole rúšku a povedal som mu, že som pátrov pred vstupom do kostola upozornil, že budem prijímať podľa normy- do úst. Kňaz mi bez problémov podal sv. prijímanie a ja som sa vrátil na svoje miesto sa pomodliť.
Synovská prosba biskupom: nepodávajte Eucharistiu do rúk!
Na záver ale páter v príhovore k veriacim povedal, že prvých 1000 rokov veriaci prijímali sväté prijímanie na ruku a až potom prišla zmena a no a teraz je dočasne zase zmena a treba prijímať na ruku a byť disciplinovaný. Teda evidentne to bola poznámka smerom na moju osobu.
Koľko ľudí mi hovorilo, ako s rozpakom prijímajú sv. prijímanie na ruku, ale boja sa to povedať nahlas, alebo radšej vôbec nechodia na sv. prijímanie. Preto som musel aj takto vystúpiť, lebo chcem mať čisté svedomie a nie zostať zbabelo mlčať.
Pripomenulo mi to príbeh ktorý opisujem vo svojej knihe Kde iní končia, my začíname, keď som ešte počas československého komunizmu opakovane odmietal splniť nezmyselný rozkaz veliteľa útvaru vo VÚ vo Vimperku, ktorým chcel zmeniť rozkaz ktorý vydal armádny generál. To je predsa nezmysel.
A. Čulen
Aktualizované 18. 5. 2020
Dňa (20. 5. 2020) som bol v meste a tak som sa zastavil na sv. omši v jednom kostole kúsok od primaciálneho paláca v BA. Znovu som už pri dverách slušne oznámil osobe, co vykonávala dezinfekciu rúk, že chcem pristúpiť k sv. prijímaniu podľa normy platnej na Slovensku- do úst.
Odporúčala ma to oznámiť kňazovi, ktorý tam ale zatiaľ nebol. Tak som išiel ku sakristii a povedal som to p. kostolníčke. V tom práve prichádzal pán farár, tak som mu to oznámil a ten mi bez problémov povedal, že môžem, ale asi to bude najlepšie až po sv. omši. Súhlasil som a išiel som si sadnúť do lavíc. O chvíľu za mnou prišla pani kostolníčka a povedala mi, že pán farár mi odkazuje, že môžem pristúpiť na sv. prijímanie počas sv. omše, ale až úplne na konci. Čo sa aj stalo.
Za mnou išla ešte jedna pani a kňaz nerobil žiaden problém s podaním sv. prijímania do úst a ani to nijako nekomentoval.
Dňa 24. 5. 2020 som bol s rodinou v jednom kostole v Bratislave a pred vstupom do kostola som informoval pána kostolníka, že chceme prijať eucharistiu podľa normy, teda do úst.
Poprosil som ho, či stačí ak túto skutočnosť poviem jemu, alebo treba to ešte oznámiť aj v sakristii. Povedal, že netreba a on to povie kňazovi, ale že až po skončení sv. omše.
Hneď po skončení sv. omše kňaz oznámil, že sväté prijímanie sa dáva na ruku, a ak má niekto výhradu vo svedomí, alebo nejaký iný vážny dôvod, tak môže prijať eucharistiu do úst. Po tomto ozname nám bez problémov podal sväté prijímanie priamo v kostole do úst.
A. Čulen
Ja som bol včera 28. 5. 2020 tiež v jednom kostole v centre mesta a vopred som ohlásil, že pôjdem na sv. prijímanie podľa normy – do úst.
Zrejme preto kňaz takmer polovicu kázne venoval poslušnosti voči biskupom a o rovnocennosti sv. prijímania na ruku a do úst. O platnosti či neplatnosti dokumentov ohľadom sv. prijímania (inak ako podľa normy do úst) a následným potvrdením Apoštolskou stolicou ktoré sú zverejnené na stránke KBS sa nevyjadril. Nespomínal samozrejme ani žiadne potvrdenie Svätej stolice na žiadosť KBS ohľadom udelenia výnimky na prijímanie sv. prijímania na ruku. Hovorca KBS potvrdil, že o takúto výnimku KBS nežiadala.
I N Š T R U K C I A REDEMPTIONIS SACRAMENTUM: 90. „Veriaci prijímajú pokľačiačky alebo postojačky, ako to ustanovila konferencia biskupov“ a potvrdila Apoštolská stolica.“ https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/redemptionis-sacramentum
Rehoľník pri vchode, ktorému som oznámil, že pôjdem na sv. prijímanie podľa normy- do úst mi povedal, že môžem ísť na sv. prijímanie na konci, počas sv. omše. Tak som aj postupoval. Kňaz mi sv. prijímanie ale nedal a povedal mi, že môžem prijať Eucharistického Krista až po skončení sv. omše.
Hneď po poslednom požehnaní otvoril svätostánok a aj s jednou staršou pani nám podal sv. prijímanie do úst. A. Čulen